Danas se obeležava Dan sećanja na ubijene žene, žrtve nasilja. Od početka 2018. godne, kako pokazuje statistika, već 18 žena je smrtno stradalo od svojih partnera ili u okviru porodice ili domaćinstva.
Vlada Srbije je prošle godine donela Zaključak da se 18. maj proglasi za Dan sećanja na ubijene žene, žrtve nasilja. Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja saopštilo je da podržava delovanje centara za socijalni rad, koji se svakodnevno susreću i kontinuirano rade na sprečavanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
„Samo u 2017. godini, pružili su podršku za 16 .499 lica sa iskustvom nasilja i izrekli 5. 253 mera zaštite od nasilja u porodici.Postupci, koji se kod nas primenjuju na osnovu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, koji je počeo da se primenjuje od juna prošle godine – dominantno se tiču fizičkog nasilja, a u manjem obimu psihičkog i seksualnog. Primeri intervencija u situacijama ekonomskog nasilja su retki, a u ekonomskoj sferi, u okviru podele moći u porodici, postavljenim nejednakim ulogama u raspodeli stečenih sredstava, tradicionalnim obrascima raspolaganjem novcem – leže koreni diskriminacije, koji vode u nasilje i primenu nasilja“, navodi se u saopštenju ministarstva.
Kako bi se ojačao položaj žena, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja podseća da je u posledljih nekoliko godina dodeljivalo sredstva na osnovu konkursa za projekte ekonomskog osnaživanja žena u domenu organske proizvodnje, modernih tehnologija i zanatstva. Nacionalna služba za zapošljavanje redovno izdvaja sredstva i subvencije namenjena podršci i pokretanju proizvodnje za žene sa iskustvom nasilja u porodici i za ta se sredstva u filijalama Službe može konkurisati. Ipak, u primeni postupaka usmerenih ka materiji nasilja pitanje ekonomskog nasilja se mora na mnogo efikasniji način rešavati.
„Potrebne su presude, prve kazne i jasno stavljanje do znanja da ekonomska dominacija u porodici nije ništa drugo nego obična diskriminacija i povreda ljudskih prava. Zato se u narednom periodu sa opravdanim razlogom može očekivati pojačano angažovanje organa Republike Srbije na suzbijanju ekonomskog nasilja ne zaboravljajući, pri tom, postojeće žrtve i čineći sve da one budu dostojanstveno zbrinute i ponovo uključene u sve tokove društva“, dodaje se saopštenju Ministarstva za radzapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Ministarstvo pravde Srbije danas je povodom Dana sećanja na ubijene žene žrtve nasilja saopštilo da je neophodna još jača i efikasnija borba svih državnih organa, medija, ali i celog društva protiv te apsolutno neprihvatljive društvene pojave.
U saopštenju Ministarstvo je navelo da su nadležni organi od juna 2017, kada je počela primena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, razmotrili više od 40.000 slučajeva porodičnog nasilja, sudovi izrekli više od 14.000 hitnih mera, a izrađeno je i skoro 10.000 individualnih planova zaštite i podrške žrtvama.
Ministarstvo je ocenilo da je Zakon, usvojen krajem 2016. godine, ipak osnažio potencijalne i stvarne žrtve da prijave nasilnika i podstakao celo društvo da ne zatvaraju oči pred nasiljem.
Podseća se da je izmenjen i Krivični zakon, čime je Srbija uskladila svoje zakonodavstvo sa Istanbulskom konvencijom. Uvedena su nova krivična dela – proganjanje, seksualno uznemiravanje, prinudni brak i sakaćenje ženskog polnog organa, koja dodatno pružaju krivično-pravnu zaštitu žena.
„Nažalost, i dalje imamo slučajeve sa smrtnim ishodom. Upravo to je alarm da ne smeju da se zatvaraju oči pred nasiljem, da nasilje mora da bude prijavljeno, kako bi se sprečili tragični događaji“, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo pravde je još jednom pozvalo sve da prijave nasilje, bilo da se radi o njihovoj porodici ili nekome drugom, jer se samo zajedničkim snagama može stati na put nasilnicima i pokazati da društvo ima nultu toleranciju prema nasilju u porodici.
Vlada Srbije prošle godine je 18. maj proglasila za Dan sećanja na ubijene žene, žrtve nasilja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.