Od početka godine prijavljene 964 neželjene reakcije: Kada se neki lek povlači sa tržišta? 1Foto: Shutterstock/VonaUA

Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije navodi da se povlačenje leka sa tržišta dogodi jednom godišnje, ali da postoje zemlje u kojima prođe i više godina do takve situacije.

„Lekovi prolaze rigorozne provere pre nego što dođu na tržište, ali se i prate njihove neželjene reakcije. Kada se desi da posle nekog određenog vremena dođe do rizika za pojedini lek, tada možemo doneti odluku o povlačenju. Pre svega nam je bitna bezbednost pacijenata“, navodi Zelić za RTS.

Povlačenje leka sa tržišta je plod novih obimnih studija koji daju nova saznanja o starim lekovima i ukazuju na smanjenost benefita za pacijente.

Lek „progesteron depo“ poslednji je lek povučen sa srpskog tržišta.

„Posle niza godina i proučavanja pokazalo se da jednostavno ne zadovoljava one kriterijume koji su nam neophodni. To su kvalitet, efikasnost i bezbednost. Naravno, nema ugrožavanja pacijenata u ovom slučaju i mi smo bili vrlo jasni da iskomuniciramo specifičnoj kategoriji pacijenata, trudnicama”, naglasio je Zelić.

Povlačenje određenog leka sa tržišta je drugotrajan proces, ali ponekad on može i brzo da se desi, dok je u rasprostranjenoj konzumaciji.

„Moderno shvaranje farmacije i bezbednost lekova nam ukazuju na to da nam i najmanji rizik traži da zaštitimo pacijente, ali nema tu nekih dramatičnih događaja. To su zaista neke, najčešće i male razlike između onoga što smo smatrali ranije i onoga što vidimo sada“, rekao je Zelić.

Smanjen broj prijava neželjenih rekacija na lekove

Od početka godine prijavnjeno je 964 neženjene reakcije na lekove, što je smanjeno u odnosu na prošlogodišnjih 1.173.

„Jedino je u periodu pandemije i neposredno nakon nje broj neženjenih reakcija bio veći, ali uglavnom su bili vezani za period nakon imunizacije“, naglasio je Zelić.

Od početka godine prijavljene 964 neželjene reakcije: Kada se neki lek povlači sa tržišta? 2
Foto: RTS/printscreen

Zelić potrvrđuje podatak da je skoro svaki drugi lek koji se kupi na internetu falsifikat i ističe visok rizik njegove kupovine.

„Svaki deseti lek na svetu je lažan i to je veliko upozorenje svim građanima Srbije. Nikako ne nabavljajte lekove preko interneta. U zemljama Afrike, Jugoistočne Azije, Južne Amerike, trećina tržišta lekova je praktično falsifikat“, istakao je Zelić.

U Srbiji je taj postotak znatno manji, ali i dalje postoji rasprostranjena kupovina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari