Mislim da je izjava dr Dejana Đorđevića da profesori Megatrend univerziteta neće raditi za platu data više u ideološkom smislu. Moja pretpostavka je da je mislio da su manje važne plate, a da je mnogo važniji kvalitet predavanja i sam rad profesora.
NJegovu izjavu ne bi trebalo bukvalno shvatiti jer niko neće da radi bez novca – kaže za Danas Mića Jovanović, dugogodišnji rektor Megatrend univerziteta.
On demantuje medijske napise da je prodaja Megatrenda fiktivna i tvrdi da je sa Đorđevićem pregovarao skoro 18 meseci. Jovanović kaže da je pregovore vodio isključivo sa Đorđevićem i dodaje da nije uspeo da utvrdi da li je on na čelu konzorcijuma nemačkih fondova EFAS ili neko drugi, ali da je siguran da Đorđević u tom fondu ima neku funkciju.
Povodom informacija da EFAS ne postoji, Jovanović kaže da je u javnosti nastala zabuna jer se pominjao EFAS World, a reč je o evropskom EFAS-u koji, kako ističe, zaista postoji.
Dodaje i da od prodaje Megatrenda još uvek nije dobio ni dinar, već je Đorđević deponovao 30 miliona evra na takozvani eskrou račun, koji je garancija da će ugovoreni posao biti završen.
– Više bih voleo da sam dobio bankarsku garanciju, ali je ona jako skupa na ovu količinu novca. Eskrou račun nije tako jaka garancija, jer ako ne dođe do uplate, taj novac se skoro u potpunosti vraća onome ko ga je deponovao, a samo mali postotak ide prodavcu. Reč je o nekoliko stotina hiljada evra što je skromno u odnosu na ugovorenu cenu. Đorđević se ugovorom obavezao da će mi prvu polovinu od 56,1 miliona evra uplatiti na račun 6. januara 2020, a drugu polovinu u periodu od dve godine, odnosno do 6. januara 2022. – navodi Jovanović.
Na naš komentar da je prilično lakoverno ušao u celu priču i da je neobično što nije tražio čvrste garancije, Jovanović je odgovorio da je „možda reagovao malo ishitreno“, pošto se našao na meti napada nekih medija.
Ukazuje i da „nema biznisa bez rizika“, ali da veruje da će se ugovorena prodaja Megatrend univerziteta uspešno završiti.
Na fakultetima u okviru Megatrend univerziteta trenutno studira između 10.000 i 12.000 studenata, koji nemaju razloga za zabrinutost, poručuje Jovanović, koji im se u petak obratio, posle informacije o prodaji tog univerziteta.
– Ne postoji nikakav rizik, jer se statusno ništa ne menja na univerzitetu. Studenti nemaju razloga za brigu, ja sam u punom kapacitetu sa svim pravima u odlučivanju do prodaje i Đorđević bez moje saglasnosti ne može da donese nijednu odluku. Iako sam najavio da se uskoro selim u Francusku, ipak sam rešio da i dalje ostanem u Srbiji. Megatrend je moje čedo i ne bih tek tako mogao da ga prepustim dok ne vidim šta će se u naredne dve godine dešavati – ističe Jovanović.
Komentarišući informaciju da je započela vanredna kontrola kvaliteta Pravnog fakulteta ovog univerziteta, naš sagovornik objašnjava da je sredinom septembra 19 profesora napustilo Megatrend i prešlo na fakultet društvenih nauka koji je tek u osnivanju. Među njima je sedam, osam predavača sa Pravnog fakulteta.
Jovanović kaže da je svih 19 steklo i diplome i univerzitetska zvanja na Megatrendu, da su mu radili iza leđa još od juna i da su pred sam početak školske godine odlučili da napuste ovaj univerzitet. O ovim dešavanjima Jovanović je obavestio ministra prosvete Mladena Šarčevića i državni vrh, i zatražio od ministra da reaguje prosvetna inspekcija, jer se pomenuti fakultet uveliko reklamirao, a do danas nije dobio akreditaciju.
Na pitanje kakva je trenutna situacija na Pravnom fakultetu, Jovanović je kazao da su uspeli da dovedu većinu predavača sa dobrim referencama i da im nedostaju još dva profesora, te da će uspeti da ih nađu u narednih 15 dana.
Iza Đorđevića ne stoji državni vrh Srbije
Komentarišući Đorđevićevu izjavu da iza njega stoji država, Mića Jovanović pretpostavlja da je mislio na Nemačku, jer, kako kaže, on je u Srbiji nov i koliko mu je poznato, nema kontakte sa vrhom vlasti i najvišim državnim organima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.