Od raka prostate u Srbiji godišnje oboli 3.000, a život izgubi 1.000 muškaraca 1Foto: Pixabay/Valelopardo

Rak prostate je jedan od vodećih uzroka obolevanja i umiranja od malignih bolesti muškaraca. U Srbiji godišnje oboli oko 3.000 muškaraca i premine 1.000 i po ovim podacima ovo je jedan od najčešćih malignih tumora kod muškaraca, odmah iza raka pluća i debelog creva.

I ovog novembra, koji je poznat kao mesec posvećen muškom zdravlju, Udruženje medikalnih onkologa Srbije (UMOS) pokreće kampanju dizanja svesti o raku prostate pod sloganom „Rak prostate: ne čekaj simptome – zakaži pregled”.

„Ovim sloganom želimo da poručimo muškarcima da su redovni urološki pregledi ključni, jer pacijenti često nemaju nikakve simptome u ranoj fazi bolesti. Kada se rak prostate otkrije u ranom stadijumu procenat izlečenja je izrazito visok i to je najvažnija poruka”, kaže viši naučni saradnik dr Davorin Radosavljević, predsednik UMOS-a i rukovodilac Klinike za medikalnu onkologiju Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.

Faktori rizika za razvoj raka prostate uključuju stariju životnu dob, porodičnu anamnezu, tj. slučajeve obolevanja u porodici, kao i etničku pripadnost, što znači da se na njih ne može delovati, i zato je važno rano otkrivanje ove bolesti.

Rana dijagnoza utiče na tok i prognozu bolesti, a u kasnijim fazama bolesti značajna je primena savremene terapije.

Ove godine je odobrena inovativna terapija za metastatski hormon zavisni karcinom prostate o trošku RFZO i tako je obezbeđena terapija metastatske bolesti u svim fazama jer od pre nekoliko godina imamo dostupne lekove i za kastraciono rezistentne tumore. Primenom ovih lekova se odlaže progresija bolesti i produžava životni vek pacijentima.

Prema rečima prof. dr Zoran Džamić, redovnog profesora na Medicinskom fakultetu u Beogradu i direktora Klinike za urologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, muškarci stariji od 50 godina treba jednom godišnje da obave urološki pregled, kao i pre 45. godine ukoliko u porodici imaju slučajeve ove maligne bolesti. Potrebno je uraditi PSA test iz krvi (prostata specifični antigen, protein koji se sintetiše samo u prostati) i otići na pregled kod urologa.

„Povišena vrednost PSA ne mora da znači odmah da je u pitanju najteža dijagnoza, ta povišena vrednost može biti posledica benignog uvećanja prostate ili zapaljenskog procesa. Zato je važno da pacijent poseti urologa kako bi uradio kompletan pregled (PSA, digitorektalni pregled, ultrazvuk). Prvi simptomi koji mogu ukazati na rak prostate su poremećaji u kvalitetu mokrenja – pacijent ima otežano i učestalo mokrenje, noćno mokrenje, smanjenje jačine mlaza, kao i krv u mokraći, i potrebno je da se pacijent odmah obrati lekaru. Ukoliko dijagnostika pokaže da se radi o raku, procenjuje se proširenost bolesti, a zatim konzilijum donosi odluku o najboljem načinu lečenja. Ako je bolest lokalizovana na samu prostatu, bez metastaza, može se izlečiti. Hirurgija, tj. odstranjenje cele prostate, je zlatni standard u lečenju ranog karcinoma. Poslednjih 15 godina zabeležen je značajan napredak u lečenju raka prostate uvođenjem savremenih hirurških metoda, uz korišćenje novih generacija lekova za različite faze bolesti. Ovi moderni pristupi pokazali su se kao visokoefikasni, a pacijenti ih obično dobro podnose. Zahvaljujući naporima države danas se rak prostate u Srbiji leči na istom nivou kao i u drugim evropskim zemljama“, objašnjava prof. Džamić.

Koju će terapiju dobiti pacijent zavisi od stadijuma bolesti kao i od životnog doba i njegovog opšteg zdravstvenog stanja.

„Cilj savremene terapije jeste da rak prostate prevede u hroničnu bolest uz koju će oboleli moći nesmetano da obavlja svoje aktivnosti. Republički fond za zdravstveno osiguranje je prepoznao potrebu i 2024. godine stavio na Listu lekova ARTA lekove, inovativnu terapiju za lečenje metastatskog hormonski osetljivog karcinoma prostate. Ovi lekovi značajno odlažu napredovanje bolesti i produžavaju život, i što je vrlo važno za pacijente ali i njihove bližnje, kvalitet života pacijenata je očuvan, kao i socijalne i radne aktivnosti. Uz već nekoliko godina dostupne lekove za lečenje metastatskog kastraciono-rezistentnog karcinoma prostate, možemo reći da danas imamo terapiju koja nam omogućava značajno efikasnije lečenje. Verujem da će nam ovi lekovi omogućiti promenu ove crne statistike i pacijentima produžititi život uz očuvanje dobrog kvaliteta života. Na ovaj način se smanjuju troškovi nege i lečenja komplikacija bolesti“ ističe naučna saradnica prim. dr Suzana Matković, iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.

Rano prepoznavanje raka prostate, pravovremeno i adekvatno lečenje, od velikog je značaja za pacijente, za njihove porodice kao i za zdravstveni sistem, zaključili su stručnjaci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari