Umesto da za nekoliko meseci obeleži 60 godina rada i postojanja Tekstilni kombinat „Ljubiša Miodragović“, industrijski prvenac ovog kraja, nakon burnog razvoja, velikih ambicija, entuzijazma i mnogih iskušenja i zabluda zatvorio je ovih dana svoju istorijsku stranicu. Rešenjem Privrednog suda Užice u Kombinatu je uveden stečajni postupak, a Agencija za privatizaciju imenovana za stečajnog upravnika.


Na ovaj način privodi se kraju agonija nekadašnjeg najvećeg prijepoljskog kolektiva, čije je otvaranje 1951. godine, posebno zbog zapošljavanja ženske radne snage, bilo gotovo ravno industrijskoj revoluciji. U vreme najvećeg industijskog procvata tekstilne industrije, prijepoljska fabrika zapošljavala je više od tri hiljade radnika.

– Uvođenjem stečaja prestaće radni odnos za preostalih 11 radnika, a očekujem ovih dana će Agencija za privatizaciju imenovati poverenika kome ću predati ključeve preduzeća, rekao je dosadašnji zastupnik akcijskog kapitala Zoran Jarčević. On smatra da su šanse za uvođenje radnog stečaja i pokretanja proizvodnje minimalne, mada postoji zakonska mogućnost. „Pre će biti da će dugovanja prema državi za neplaćene poreze i doprinose veći od 180 miliona dinara, dugovanja za struju od 30 miliona kao i brojni drugi poverioci biti namirivani prodajom imovine, kaže Jarčević.

Jednom broju svojih bivših radnika fabrika je ostala dužna po pet zaostalih zarada, što ne osporavaju ni nekadašnji vlasnici većinskog kapitala ovog kolektiva sa kojima je, nakon neuspelog eksperimenta, Agencija za privatizaciju nešto ranije raskinula ugovor o prodaji. Nekadašnji rukovodici i bivši radnici koji su najveći deo svog radnog veka proveli u pogonima Kombinata smatraju da ipak država nije mnogo učinila da pokrene proizvodne mašine, iako su to najavljivali i obećavali predstavnici najviših organa vlasti i partija prilikom poseta Prijepolju. Izostalo je i veće angažovanje odgovornih u lokalnoj samoupravi, što je sve skupa uticalo da fabrika ode u stečaj. Jedina svetla tačka u privrednom propadanju Kombinata je u tome što je svim radnicima povezan staž.

Pre dve godine mašine u Kombinatu su ugašene, a oprema konzervisana. Ona propada i za eventualno oživljavanje proizvodnje ostaje sve manje vremena. Preduzeće je imalo kompletne linije za proizvodnju, od onih za preradu pamuka, preko modernih tkačnica i dorade sve do konfekcionisanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari