U Beogradu kod Spomen-kosturnicu branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu na Novom groblju danas je održana centralna ceremonija obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu.
Vence su položili ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević i vojni i diplomatski kor. Ministar Đorđević rekao je da je rat najveće zlo i podsetio da je u Prvom svetskom ratu u Srbiji poginulo između 1,1 i 1,3 miliona ljudi.
„Danas odajemo počast onima koji su dali zivote za slobodu naše Srbije“, rekao je Đorđević. On je rekao da je važno setiti se da se Srbija „uvek borila na pravoj strani i da će se uvek boriti na pravoj strani“.
Đorđević je kazao da je Prvi svetski rat bio najveće zlo koje je zadesilo celu Evropi i tokom kog su se dešava velika zverstva i ratni zločini.
On je kazao da je u Prvom svetskom ratu mobilisano 70 miliona ljudi, a da su ljudski gubici bili veliki.
Đorđević je kazao da se Srbija uvek borila na pravoj strani i da će se uvek na pravoj strani boriti.
„Želimo da se nikada više ne vrati bilo kakav rat“, rekao je Đorđević i istakao da je Srbija garant bezbednosti na Balkanu i neko ko zastupa i ko želi mir.
Povodom obeležavanja Dana primirja na Spomenik neznanom junaku na Avali vence je položio generalni sekretar predsednika Nikola Selaković u ime predsednika Srbije.
„Golgota Velikog rata i vaša pobeda u njemu postali su nezaobilazan deo srpskog duha, identiteta i sistema vrednosti, kao i najsvetiji primer požrtvovanja i ljubavi prema otadžbini. Danas kada se Srbija uzdiže, gradi i jača, vaš primer joj udahnjuje novu snagu i veru u sebe. Večna vam slava, besmrtni junaci“, napisao je Selaković u spomen knjigu.
Falkoni: Znamo da je Srbija platila visoku cenu u Prvom svetskom ratu
Ambasador Francuske u Srbiji Žan-Luj Falkoni izjavio je danas u Beogradu da njegova zemlja ne zaboravlja da je Srbija platila visoku cenu u Prvom svetskom ratu, ali i da danas daje veliki doprinos očuvanju međunarodne bezbednosti.
Na obeležavanju 101. godišnjice potpisivanja primirja kojim je okončan Prvi svetski rat, na Francuskom vojnom groblju u Beogradu, Falkoni je rekao da su se i Francuska i Srbija mnogo promenile kroz iskušenja za četiri godine trajanja tog sukoba.
„Francuska od 1919. neprekidno obeležava ovu godišnjicu, okupljaju se sve generacije da odaju počast. Nacija se seća boraca na svim frontovima, ne zaboravlja prolivenu krv, slavi sve savezničke zemlje“, kazao je Falkoni.
Uz Falkonija, vojnicima sa Solunskog fronta počast su polaganjem venaca odali ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić, predstavnici Vojske Srbije, zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, ambasadori Nemačke i Rusije u Beogradu, Tomas Šib i Aleksandar Bocan-Harčenko, i predstavnici drugih ambasada.
Hor Francuske škole u Beogradu izveo je himne dve zemlje i pesmu Kreće se lađa francuska.
Prvi svetski rat, u kojem je 20 miliona ljudi poginulo i 20 miliona ranjeno, okončan je 11. novembra 1918. godine potpisivanjem primirja u Francuskoj. Primirje je potpisano u 5.15 u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, u šumi kod grada Kompienj. Tog jutra u 11.00 zvona širom Francuske oglasila su da je i poslednja neprijateljska sila, Nemačka, potpisala kapitulaciju.
Božović položio venac na grob Milunke Savić
Narodni poslanik Balša Božović danas je u ime Demokratske stranke (DS) i Gradskog odbora DS Beograd položio venac na grob Milunke Savić i tom prilikom podsetio na „svevremenski značaj ličnog primera u kolektivnom sećanju i istoriji“, saopštila je danas ta stranka.
U saopštenju se ističe da je Milunka Savić bila jedna od „onih ličnosti koja nas uči šta je pravi patriotizam“, šta je „ljubav prema zemlji“ i šta je „ljubav prema narodu, šta je Srbija“.
Pravi patriotizam, kako se navodi, zasnovan je na ličnom žrtvovanju i borbi za slobodu, za razliku od lažnog patriotizma koji je serviran“i devedesetih godina, a i poslednjih godina, meseci i dana, a koji je zasnovan na ličnom bogaćenju, gluposti, agresiji i žrtvovanju tudjih života“.
„Zato život Milunke Savić, njena borba i njena žrtva ne smeju nikad biti zaboravljeni, jer to je način da vrednosti za koje se borila ostanu i opstanu i u našem vremenu i u našem društvu i da nas vode u našoj borbi danas“, navodi se u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.