Odbor jednoglasno odlučio da predloži Skupštini Predlog zakona o upotrebi srpskog jezika i očuvanju ćiriličkog pisma 1Foto: Bojan Cvejić

Odbor Skupštine Srbije za kulturu i informisanje jednoglasno je danas odlučio da predloži Skupštini da prihvati Predlog zakona o upotrebi srpskog jezika u javnom životu i zaštiti i očuvanju ćiriličkog pisma.

Donošenje zakona ima za cilj da se proširi krug korisnika koji su obavezni da u javnom životu koriste ćirilično pismo u cilju njegovog očuvanja kao matičnog pisma srpskog jezika, rečeno je na sednici Odbora.

Zakonom su predviđene obavezujuće i podsticajne mere.

Obavezujuće mere se odnose na sve one koji će biti u obavezi da koriste ćirilično pismo, a to su državni organi uprave, privredni subjekti koji u većini koriste javni kapital u obavljanju svojih poslova.

Podsticajne mere se odnose na privatni sektor i zakon daje osnove za poreske olakšice onima koji koriste ćirilično pismo i srpski jezik.

Predviđeno je da se zakon na prvom mestu odnosi na medijske javne medijske servise, Radio-televiziju Srbije i Radio-televiziju Vojvodine, ali i na privatne medijske servise jer, kako je navedeno, mediji imaju „veoma važnu ulogu u javnom životu“.

Zakonom su obavezani subjekti koji se bave naučnim delatnostima da koriste ćirilično pismo, a sve manifestacije koje se sufinansiraju ili finansiraju iz budžeta su u obavezi da koriste logo na ćirilici, a predviđeno je i formiranje Saveta za srpski jezik, na predlog Ministarstva kulture.

Zakon će stupiti na snagu šest meseci nakon usvajanja čime će biti dato „dovoljno vremena da sa ostali zakoni koji se odnose na ovaj zakon prilagode ovom zakonu“.

Nadzor nad primenom zakona sprovdiće Ministarstvo kulture i informisanja, a predviđene su i novčane kazne.

Odbor za kulturu i informisanje jednoglasno je odlučio i da predloži Skupštini da prihvati Predlog zakona o očuvanju kulturnog i istorijskog nasleđa Svetog manastira Hilandar i da saglasnost za privremenu primenu Sporazuma Vlade Srbije i Evropske unije o učešću Srbije u „Kreativnoj Evropi“, programu EU za kulturni i kreativni sektor (2021-2027).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari