Većinom glasova prisutnih članova Odbora za kulturu i informisanje Skupštine Srbije danas je, nakon rasprave koja je trajala sedam sati, usvojen izveštaj o radu Radio televizije Srbije za 2021. godinu.
Od 14 prisutnih članova Odbora, za usvajanje izveštaja RTS-a glasalo je devet, protiv je bilo četiri člana, dok je jedan bio uzdržan.
Predsednik Odbora za kulturu i informisanje Siniša Kovačević, koji je i poslanik Narodne stranke, je pre glasanja rekao da neće glasati za izveštaj, navodeći da smatra da je RTS „u dubokoj krizi, i krizi rukovođenja, i stvaralačkoj krizi“.
Član Odbora za kulturu i informisanje ispred pokreta „Ne davimo Beograd“ Danilo Lazović se tokom rasprave takođe izjasnio da neće glasati za izveštaj, navodeći da je RTS „samo jedan posto bolji“ od drugih televizija sa nacionalnom frekvencijom kada su u pitanju podaci o zatupljenosti predstavnika vlasti, ali da ga i zbog tog jednog procenta „ovde disciplinuju“.
On je naveo da su predstavnici vlasti prema monitoringu u prethodnih devet meseci bili u 95 odsto vremena zastupljeni na RTS-u, u odnosu na 97 odsto vremena na televizijama Pink i B92, i 96 odsto na televiziji Hepi, kao i da nije bilo negativnih izveštaja o predstavnicima vlasti.
„Da li je moguće da niko nije ništa negativno uradio iz vlasti da o njima ne govorite? Od pet odsto (vremena) koje govorite o opoziciji, tri odsto je pozitivno. Trka ovakvog nivoa ne priliči javnom servisu, ovo je jedna katastrofa koja se dešava u našoj državi“, rekao je Lazović.
Lazović je rekao da rezultati monitoringa pokazuju da RTS „ne ispunjava kriterijum da radi u javnom interesu“, kao i da su na „nezavisnim medijima otvorene vazne teme“ o kojima se na RTS-u ćuti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.