Odbor za visoko obrazovanje SANU: Predlog za izmenu zakona ugrožava kvalitet visokog obrazovanja u Srbiji 1Foto FoNet Bjanka Mrđa

Akademijski odbor za visoko obrazovanje Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) zatražio je povlačenje Predloga izmena Zakona o visokom obrazovanju iz skupštinske procedure.

Ovaj odbor je danas uputio dopis Vladi Srbije i Ministarstvu prosvete, u kojem se navodi da su predložene izmene Zakona o visokom obrazovanju problematične i da bi njihovo usvajanje i primena doveli do ugrožavanja postojećeg kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji.

Naime, kako se navodi u dopisu, ovim izmenama se predlaže da se inostranim univerzitetima omogući da realizuju svoje programe akademskih studija (osnovnih, master i doktorskih) i to samo na osnovu sporazuma koji će potpisati s Ministarstvom prosvete.

Pored toga, izmenama se predviđa da će inostrani fakulteti moći da budu finansirani iz budžeta Republike Srbije. Konačno, ne manje važan je i predlog da će naši studenti koji završe ove programe dobijati diplome koje će se tretirati kao strane, a ne kao domaće.

Odbor za visoko obrazovanje SANU smatra da su predložene promene problematične i da bi njihovo usvajanje i primena doveli do ugrožavanja postojećeg kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji.

„Prvi problem u vezi sa predloženim izmenama Zakona je proceduralni. Omogućavanje inostranim visokoškolskim ustanovama da učestvuju u procesu visokog obrazovanja u Srbiji predstavlja veoma ozbiljnu promenu koja nikako ne bi trebalo da bude doneta bez široke javne rasprave, kako se upravo čini“, navodi se u saopštenju Akademijskog odbora za visoko obrazovanje SANU.

Dodaje se da je drugi problem to što se predloženim izmenama urušava postojeći sistem osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju Srbije.

„Inostrani fakulteti neće imati obavezu da akredituju svoje programe prema standardima i procedurama koji važe u Srbiji. Oni će dozvolu za rad steći na osnovu sporazuma za Ministarstvom koje nema kapacitete da proverava kvalitet studijskih programa, zbog čega je i osnovano Nacionalno akreditaciono telo“, navodi se u saopštenju.

Treći problem, na koji ukazuje Odbor, je u vezi sa omogućavanjem da se iz budžetskih sredstava finansiraju programi za koje ne postoji garancija da su kvalitetni što je u suprotnosti sa javnim interesom. Pri tome, naši državljani koji bi studirali na ovim programima ne bi dobijali diplomu koja bi bila važeća u našoj državi što obesmišljava finansiranje tih studenata iz javnih sredstava.

„Imajući u vidu sve navedene probleme i rizike koje nose predložene Izmene, Akademijski odbor za visoko obrazovanje SANU poziva predlagače da povuku postojeći predlog iz skupštinske procedure“, ističe se u saopštenju.

Podsetimo, Odbor za obrazovanje Skupštine Srbije podržao je na današnjoj sednici Predlog izmena Zakona o visokom obrazovanju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari