Suđenje generalima Rahimu Ademiju i Mirku Norcu, optuženima za ratne zločine protiv srpskih civila u vojnoj akciji Medački džep, nastavljeno je juče u Zagrebu čitanjem dokumentacije i isečaka iz knjige bivšeg komandanta glavnog štaba Hrvatske vojske Janka Bobetka.
U Bobetkovoj knjizi „Sve moje bitke“ opisani su detalji vezani uz akciju Medački džep, koju autor opsuje kao „izvanredno sprovedenu i nužnu za obranu Like, ali i cele Hrvatske“.

Suđenje generalima Rahimu Ademiju i Mirku Norcu, optuženima za ratne zločine protiv srpskih civila u vojnoj akciji Medački džep, nastavljeno je juče u Zagrebu čitanjem dokumentacije i isečaka iz knjige bivšeg komandanta glavnog štaba Hrvatske vojske Janka Bobetka.
U Bobetkovoj knjizi „Sve moje bitke“ opisani su detalji vezani uz akciju Medački džep, koju autor opsuje kao „izvanredno sprovedenu i nužnu za obranu Like, ali i cele Hrvatske“. Advokatski tim optuženog Norca usprotivio se čitanju delova knjige, upozorivši da su navodi izneseni u knjizi nebitni za postupak jer je reč o memoarskim, a ne naučnim zapisima.

Branimir Glavaš ostaje na slobodi

Zagreb – Vrhovni sud Hrvatske juče je odbio žalbu Državnog tužilaštva na odluku Županijskog suda u Zagrebu, kojom je Branimir Glavaš, kojem se sudi za ratni zločine nad Srbima u Osijeku 1991, pušten iz pritvora. Vrhovni sud je zaključio da je vanraspravno veće zagrebačkog Županijskog suda pravilno postupilo kada je Glavaša pustilo iz pritvora, uz objašnjenje da je konstituisanjem novog saziva Hrvatskog sabora, čiji je Glavaš poslanik, on stekao novi imunitet. Zbog toga, kako piše u odluci Vrhovnog suda, više nisu ispunjene ustavne ni zakonske pretpostavke za primenu mere pritvora.

Više svedoka, saslušanih u dosadašnjem delu suđenja u ovom postupku, među kojima je bilo i nekoliko bivših visokih oficira Hrvatske vojske, izjavilo je na sudu da je zapravo Bobetko zapovedao akcijom ili da je bio karika u dvostrukom zapovednom lancu. Taj lanac je, kako su tvrdili, zaobilazio vojna lica koja su iz bivše JNA prebegla u HV, a među njima je bio i Rahim Ademi.
Knjiga je objavljena 1996, a u javnosti se nagađalo da je zbog nje Haški sud 2002. podigao optužnicu protiv tada 83-godišnjeg penzionisanog generala Bobetka, koji nikada nije završio u Hagu jer je u međuvremenu umro.
Uz svoja viđenja događaja iz Medačkog džepa, Bobetko je objavio i kopije mnogih tajnih dokumenata i karte ratnih planova. U prvom postupku koji je Haški sud prepustio hrvatskom pravosuđu, generali Ademi i Norac se po komandnoj odgovornosti terete za zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima u akciji oslobađanja dela ličkog ratišta poznatog kao područje Medačkog džepa.
U toj akciji Hrvatske vojske u septembru 1993. godine, prema tvrdnjama tužilaštva Haškog tribunala, došlo je do uništavanja srpskih sela, brojnih ubistava i progona lokalnog srpskog stanovništva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari