Zora Dobričanin Nikodinović, koja brani vlasnika plantaže Jovanjica Predraga Koluviju i okrivljenog Vladana Živojinovića, tokom uvodnog izlaganja je istakla da na ovoj plantaži nije proizvođena opojna droga, napominjući da tužilac i mediji konstantno to tvrde, kršeći pretpostavku nevinosti.
Odbrana Predraga Koluvije, vlasnika privrednog društva “Jovanjica”, u uvodnim izlaganjima napala je optužnicu Tužilaštva za organizovani kriminal iz dva pravca – insistiranjem da na plantaži nije pronađeno 1,6 tona kanabisa, već industrijske konoplje, i osporavanjem leganosti dokaza na osnovu kojih tužilaštvo temelji tvrdnju da se radi o organizovanoj kriminalnoj grupi.
Advokatica Zora Dobričanin Nikodinović, braniteljka Koluvije i Vladana Živojinovića, agronoma koji je prema tvrdnjama tužilaštva nadgledao proizvodnju kanabisa, je na postupku koji se vodi pred Posebnim odeljenjem Višeg suda u Beogradu, istakla da je tužilaštvo, slanjem optužnice medijima pre početka postupka izvršilo pritisak na sudsko veće.
“Stvoren je utisak da je sudu samo ostalo da izrekne osuđujuću presudu. Pritom tužilac, ali i pojedini mediji, konstatno potenciraju da je u Jovanjici pronađena droga. Da li je to bila droga ili ne, odlučićete vi u presudi”, rekla je Dobričanin Nikodinović, obraćajući se sudskom veću.
Razrađujući ovu tezu, advokatica je istakla da je na Jovanjici svaka biljka imala individualnu deklaraciju i svoj bar kod, koji predstavljaju svojevrsni jedinstveni matični broj. Ove oznake, dodala je Dobričanin Nikodinović, policija je skinula tokom konfiskovanja, čime je prekinut dokazni lanac i trag biljkama izgubljen. Svi dokazi koji su posle ovoga usledili, uključujući i veštačenja koja utvrđuju da se radi o kanabisu, prema njenim rečima su, kompromitovani.
Dobričanin Nikodinović je istakla da u spisima predmeta nije jasno gde se dokazni materijal trenutno nalazi, iznevši predlog da sud od MUP-a zatraži da se svi dokazi konfiskovani na Jovanjici, proslede sudu kako bi odbrana mogla da ima uvid.
“Ja zahtevam da nam omogućute da razgledamo telefone i biljke i da ostvarimo uvid u prostorije privrednog društva Jovanjica”, istakla je Dobričanin Nikodinović. Ona je ponovila da je još tokom pripremnog ročišta predložila da se istog trenutka ode u Jovanjicu kako bi proverili ko je tamo i šta radi.
“Od hapšenja okrivljenih u novembru 2019. godine Jovanjica se nalazi pod opsadom. Ne postoji nijedno rešenje u sudskim spisima, koje govori o tome ko ima ključ od Jovanjice. U međuvremenu astonomski računi za struju su nastavili da dolaze, a prestali su tek nakon mog predloga da tamo odemo”, istakla je advokatica.
Dobričanin Nikodinović je insistirala da “biljke zatečene u Jovanjici nisu opojna droga”, tvrdeći da se radi o industrijskoj konoplji za šta je Predrag Koluvija imao sve potrebne dozvole. Ona je istakla da je na osnovu tih dozvola MUP imao pravo da u svakom trenutku ode na plantažu i proveri da li se proizvodi industrijska konoplja ili opojna droga. U prilog tome ona je predložila da se sasluša Milosav Miličković, državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova. Koluvija je pre hapšenja, naglasila je advokatica, bio na zvaničnom sastanku sa Miličkovićem na kojem je tražio da policija kontroliše zakonitost proizvodnje u Jovanjici.
Alternativni pravac napada na optužnicu predstavlja pokušaj odbrane da ospori zakonitost dokaza na osnovu kojih je tužilaštvo utvrdilo da se radi o organizovanoj kriminalnoj grupi. Pa je tako advokatica Dobričanin Nikodinović naglasila da je jedan od pretresa plantaže Jovanjica, tokom kojeg su nađeni rokovnici u kojima je praćen napredak biljaka, izveden bez rešenja sudije za prethodni postupak. Takođe, ona je istakla i da je postojao vremenski razmak od par nedelja, od kada su rokovnici konfiskovani, do kada su predati tužilaštvu. Ta rupa, prema njenim rečima, u potpunosti devalvira pravnu težinu tih dokaza, pošto je nemoguće utvrditi da li je neko “nešto menjao, pisao ili brisao”.
Pre odbrane, svoja uvodna izlaganja priveo je kraju zamenik tužioca za organizovani kriminal Saša Drecun. U prilog tezi da se radi o organizovanoj kriminalnoj grupi koje je proizvodila i puštala u promet opojnu drogu tužilac je ponovio činjenicu da je jedan od okrviljenih, Vule Bojović, u međuvremenu pravosnažno osuđen upravo za ovo krivično delo u Hrvatskoj. Naime on je na graničnom prelazu uhapšen sa 89 paketa marihuane. Takođe, naglasio je da je drugom istragom, u kojoj je fokus na povezanosti vlasnika Jovanjice određenim bezbednosnim strukturama, a koja je u završnim fazama, jedan od osumnjičenih i Bojovićev rođeni brat. Tužilac je ranije u sudu istakao da se planira da se ovaj postupak u jednom trenutku spoji sa postupkom koji je već krenuo pred sudom.
Tužilaštvo, podsetimo, tereti Koluviju i ostale okrivljene za neovlašćenu proizvodnju i promet opojne droge kanabis u periodu od maja 2016. go novembra 2019. godine. Svi okrivljeni su uhapšeni u novembru prošle godine, kada je na privrednom imanju Jovanjica pronađeno 1,6 tona opojne droge kanabis.
Ekonomska isplativost
Advokatica Predraga Koluvije i Vladana Živojinovića je pred sudom istakla da njeni klijenti nisu sa stanovišta ekonomske logike imali interes da proizvode opojnu drogu.
Ona je istakla da za kilogram industrijske konoplje, kvaliteta koja je proizvođena u Jovanjici, može da se zaradi i do 3.000 evra više nego za kilogram marihuane. “Gde je tu ekonomska isplativost”, upitala je advokatica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.