Jedan od prioriteta međunarodne zajednice trebalo bi da bude nastavak brige o lokalnim zajednicama koje podnose teret izbegličke krize, izjavila je Ana Koeshall, direktorka Fondacije Ana i Vlade Divac, koja je danas novinarima predstavila završne rezultate projekta „Podrška lokalnim zajednicama u odgovoru na izbegličku krizu“.
„Izbeglice i dalje borave u Srbiji i sredstva donatora i međunarodnih organizacija trebalo bi da budu i dalje usmerena na pomoć lokalnim samoupravama“, istakla je Koeshall.
Svim izbeglicama, kao i lokalnom stanovništvu, potrebno je zadovoljiti osnovne životne potrebe, napomenula je Koeshall, govoreći o projektu koji Fondacija sprovodi uz finansijsku podršku USAID.
Koordinator projekta Miloš Živković smatra da je najveći rezultat projekta saradnja i druženje lokalnog stanovništva i izbeglica i njihovo zajedničko učestvovanje u akcijama.
Volonterske akcije i projektne aktivnosti doprinele su tome da odnosi izbeglica i lokalnog stanovništva budu bolji i kvalitetniji, dodala je koordinatorka projekta u opštini Lajkovac, Marija Đorđević, ističući da su smanjene predrasude.
Da su lokalni koordinatori i stanovništvo izuzetno značajni za projekat potvrdio je i menadžer projekta pri USAID, Siniša Čađo, koji smatra da su oni zaslužni za uspeh i rezultate, „rešavajući sa nama sve prepreke na koje smo naišli“.
Projekat se sprovodi u sedam opština u Srbiji najviše pogođenih izbegličkom krizom (Subotica, Šid, Tutin, Sjenica, Preševo, Dimitrovgrad, Lajkovac) i u Beogradu.
Fondacija je predstavila i najnovije donacije i akcije i saopštila da su, u okviru projekta, donirani EKG aparati u šest opština, u vrednosti od 9.000 dolara.
Donirani su, takođe, i školski nameštaj i kompjuterska opremu u sedam osnovnih škola u opštinama u kojima se sprovodi projekat, u vrednosti od 30.000 dolara.
Osim toga, humanitarna organizacija „Gajret“, u okviru Bajrakli džamije, dobila je donacije vredne 7.200 dolara i to mašinu za automatsko pakovanje hrane i mašinu za pranje i sušenje veša.
Najnovija akcija je serija inkluzivnih radionica u Subotici za decu sa posebnim potrebama uzrasta do 12 godina.
Za udruženje „Zajedno“, u čijim se prostorijama održavaju radionice, kupljen je didaktički materijal, dok sa lokalnom i decom migranta i njihovim roditeljima rade stručna lica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.