Kina je obelodanila prvi nacionalni plan koji se tiče klimatskih promena, objašnjavajući da ona ima nameru da se upusti u borbu za njihovo suzbijanje, ali ne na štetu ekonomskog razvoja zemlje. U izveštaju se ponovo ističe cilj zvaničnog Pekinga da do 2010. redukuje upotrebu energije za petinu i poveća upotrebu obnovljivih izvora energije.
Kina je obelodanila prvi nacionalni plan koji se tiče klimatskih promena, objašnjavajući da ona ima nameru da se upusti u borbu za njihovo suzbijanje, ali ne na štetu ekonomskog razvoja zemlje. U izveštaju se ponovo ističe cilj zvaničnog Pekinga da do 2010. redukuje upotrebu energije za petinu i poveća upotrebu obnovljivih izvora energije. Ali, izveštaj, takođe, ponovo obelodanjuje stav Pekinga da odgovornost za klimatske promene leži u rukama bogatih zapadnjačkih zemalja. Izveštaj je objavljen neposredno pred samit G8 koji će se fokusirati na pitanja globalnog zagrevanja.
Nemačka, koja je domaćin sastanka industrijalizovanih zemalja, poziva na novi protokol UN povodom klimatskih promena koji bi zamenio Kjoto sporazum po njegovom isteku 2012. Uloga Kine u samoj debati je od ključnog značaja, je se očekuje da će ona tokom ove godine preuzeti mesto SAD kao najveći emiter gasova koji izazivaju efekat staklene bašte.
Novi kineski nacionalni plan povodom klimatskih promena predlaže nekoliko novih meta za smanjenje emisije štetnih gasova, ali i naglašava kako planira da se uhvati u koštac sa novim ciljevima koje je već odredila, objašnjavaju analitičari. To uključuje veću upotrebu snage vetra, kao i nuklearnu i hidro moć, navodi se u dokumentu.
„Kina je zemlja u razvoju. Iako mi nemamo obavezu da smanjujemo emisije štetnih gasova, to ne znači da ne želimo da preduzmemo de naših odgovornosti,“ rekao je Ma Kaj, predsedavajući Komisije za nacionalni razvoj i reforme Kine. „Moramo pomiriti potrebe za razvojem sa neophodnošću zaštite životne sredine,“ kazao je Maj i dodao da Kina želi da „prokrči novi put industrijalizaciji.“ On je, takođe, rekao da su bogate zemlje odgovorne za najveći deo emisije štetnih gasova tokom proteklog veka, kao i da one moraju učiniti više kako bi se uhvatile u koštac sa problemom. „Međunarodna zajednica mora poštovati pravo zemalja u razvoju na njihov napredak,“ dodao je on.
Plan predstavlja snažnu deklaraciju namera, ali Kina do sada nije uspela da ispuni ni jedan određeni cilj za zaštitu životne sredine, objašnjava dopisnik BBC u Šangaju.
Očekuje se da će se o pitanju klimatskih promena snažno diskutovati, kada se kineski predsednik Hu Đintao i ostali lideri industrijalizovanih zemalja sutra sastanu na samitu G8. Generalni sekretar UN Ban Ki Mun zatražio je od svetskih lidera da se dogovore povodom strogo određenih ciljeva za smanjenje emisije gasova koji izazivaju efekat staklene bašte. On je u intervjuu za BBC rekao da je sada na najbogatijim zemljama da pokažu sposobnost liderstva povodom ovog pitanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.