Odlazak istinoljubivog i časnog čoveka, briljantnog novinara 1Dejan Anastasijević Foto: N1 (Arhiva)

Dejan Anastasijević, urednik BBC-a na srpskom i dugogodišnji novinar Vremena, ostaće upamćen ne samo kao doajen srpskog novinarstva, već kao dobar čovek, drug i kolega na koga se uvek moglo osloniti.

Preživeo je atentat, ratno izveštavanje i optužbe Miloševićevog režima za „širenje dezinformacija i pomaganje teroristima“. Izveštavao je sa ratišta u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu pa se samim tim „kvalifikovao“ da ga bivši ministar informisanja Aleksandar Vučić u „vladi narodnog jedinstva“ prozove u Skupštini Srbije, uz opasku da se „takvi neće tolerisati“.

Bavio se teškim temama u vreme kada to ne samo da nije bilo popularno, već opasno po život. Pisati o ratnim zločinima i svedočiti u Hagu protiv Miloševića nije moglo da prođe bez posledica. I pored „živopisne“ karijere, Anastastijević je ostao vedrog duha, optimista i pozitivac gotovo do poslednjeg dana. Takvog će ga se sećati i koleginice iz Vremena, Tamara Skroza i Jovana Gligorijević.

Skroza se prisetila perioda kada su zajedno izveštavali sa sahrane Slobodana Miloševića, Anastasijević za Tajm, ona za Vreme.

– Pošto je nedugo pre toga svedočio u Hagu, sve vreme sam premirala od straha da će nas neko napasti, prebiti. Za razliku od mene, Deki je delovao ne hladno, ne mirno, već kao čovek koji je izašao u šetnju po parku. Takav je bio kad je pripremao tekstove, pisao ih, dobijao priznanja ili pretnje, sedeo s diplomatama ili u kafani, u Briselu, Hagu ili u nekoj zabiti. Isti – u miru sa sobom i svetom oko sebe, što je zaista neverovatno, imajući u vidu kako se ovim poslom bavio, šta je sve doživeo i koliko je velik bio – priseća se Skroza.

Jovana Gligorijević spada u mlađu kategoriju novinarki i ističe da je Dejan novinarske „klince“ uvek gurao, sređivao im tezge i pisao preporuke za stipendije.

– Pamtiću ga kao svog velikog, nasmejanog, malo smotanog druga s kojim sam razmenjivala preporuke za treš SF serije i filmove, koji je epizode South Parka od 20 minuta prepričavao po 45 minuta i bilo je zabavnije nego dok gledaš. I pamtiću jedno sunčano jutro pre 12 godina kad smo pili kafu posle pokušaja atentata na njega, a on nam, potpuno ozbiljan, rekao: „Hvala vam što ste hrabri i sedite sa mnom.“ Tad mi je prepuklo srce zbog Dejana prvi put. I onda opet noć kada je preminuo – kroz suze priča Jovana.

Anastasijević je preživeo atentat u aprilu 2007. Tada je na simsu prozora njegovog stana eksplodirala bomba. Druga bomba, koja je takođe bila postavljena, nije eksplodirala. Anastasijević je tada ocenio da u poslednje vreme svojim tekstovima nije direktno išao na neku ličnost, već da je bio meta zbog svog celokupnog stava i rada.

– Ovo je napad na profesiju i sve ljude koji slično misle, rekao je. Napadači nikada nisu otkriveni.

Aktivistkinja za ljudska prava Aida Ćorović kaže da joj je svako viđanje sa Dejanom bilo kao praznik. Uživala je u njegovoj inteligenciji, njegovoj erudiciji i obrazovanju, i uvek je, ističe, bila šokirana količinom informacija i znanja „koji su iz njega lili kao vodopad“.

– Deki je bio beskrajno šarmantan, duhovit, provokativan, ponekad naporan da svoje istera do kraja, ali je bilo nemoguće zameriti mu. Bio je retko istinoljubiva i časna osoba i izuzetan, briljantan i blistav novinar. Posle njegovog odlaska ostaće krater veličine jedne planete. Jer, Deki jeste bio planeta za sebe, svet za sebe. Svoj, hrabar, jasan i britak u onome što je želeo da kaže i napiše. Boem i laf u kafani, elokventan, zabavan, magnetičan, bravurozan i kad govori i kad piše i kad ćuti – kaže Aida Ćorović.

Ko je bio Dejan Anastasijević?

Dejan Anastasijević rođen je u Beogradu 1962. godine. Radio je za više inostranih medijskih kuća, a na Radiju B92 uređivao je kultnu emisiju „Oblačić u stripu“. Takođe, bio je dugogodišnji novinar beogradskog Vremena, američkog magazina TIME i dopisnik Tanjuga iz Brisela. U aprilu 1999. Dejan je morao da pobegne u Beč sa porodicom jer su mu pretili i njegov život je bio ugrožen. U Beograd se vratio u avgustu 2002, na vreme da pokriva pad Slobodana Miloševića i njegov odlazak u Tribunal za ratne zločine u Hagu. Oktobra 2002, Dejan je bio prvi srpski novinar koji je svedočio protiv Miloševića.

Za analitički i hrabar pristup novinarstvu, Anastasijević je dobio više novinarskih nagrada, uključujući nagrade „Dušan Bogavac“ i „Staša Marinković“ lista Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari