Odlazak na Oksford zavisi od para 1Foto: Lična arhiva

Neveni Škobić, 22-godišnjoj studentkinji završne godine studija kineskog jezika na Filološkom fakultetu u Beogradu, nedavno je stigla divna vest iz Engleske.

Primljena je na master studije na Oksfordu. Da li će ova nadarena Beograđanka otići da studira na jednom od najprestižnijih svetskih univerziteta zavisi od toga da li će uspeti da sakupi dovoljno novca.

Za ispunjenje životne želje treba joj 28.000 funti, što je za prosečnu srpsku porodicu svota od koje se vrti u glavi.

Škobić se prijavila na više britanskih univerziteta i sem na Oksfordu, primljena je i u Mančesteru, Daram i Školi orijentalnih i afričkih studija Univerziteta u Londonu. Svi oni, na žalost, za studije jezika strancima uglavnom ne daju stipendije.

– Išla sam u Englesku kada sam za osnovne studije dobila ponude Mančestera, dve londonskog i univerziteta u Edinburgu. Trebalo je da odem u Mančester na osnovne studije, ali nisam zbog nedostatka finansija. Tada sam prvi put otišla i na Oksford, Pembroke koledž jer sam ušla u uži krug kandidata pa sam išla na testiranje. To je bilo jedno od najdivnijih, ali i najstresnijih iskustava u mom životu jer ipak sedite preko puta nekih najvećih eksperata u kineskom i budućim profesorima, priča Nevena čija je prosečna ocena na studijama 9,76.

Na pitanje kako se zainteresovala za kineski jezik, kaže da se to desilo još u osnovnoj školi kada je gledala kineski film. Očarali su je „znakovi“ kako je tada nazvala kineska slova.

– Pre toga sam bila odlučna da upišem japanski zbog stripova i crtaća koje sam gledala, ali sam se predomislila. Japanski mi je sada na Filološkom fakultetu drugi jezik, a kineski prvi. Tako da sam ipak ispunila plan da učim oba jezika, dodaje Škobić. Da će biti odličan đak, pokazala je na samom početku školovanja. Osnovnu školu „Oslobodioci Beograda“ i Filološku gimnaziju, smer kineski jezik, završila je kao „vukovac“. Učestvovala je na više takmičenja u osnovnoj i srednjoj školi, uglavnom iz istorije i književnosti i postigla odlične rezultate. U osnovnoj je bila treća na republičkom takmičenju iz istorije, pohađala je Regionalni centar za mlade talente, ušla u „Sto mladih talenata“ i to za poeziju. U srednjoj školi je osvojila dve republičke nagrade na Književnoj olimpijadi. Na prvoj godini studija bila je treća na republičkom takmičenju „Kineski most“.

Kao nagradu na takmičenju u osnovnoj školi, trebalo je da objavi zbirku poezije „Plava zvezda“, ali se razbolela. Dijagnostikovana joj je Kronova bolest, koja je malo omela u učenju i usavršavanju. Nevena je ipak nastavila vredno da uči uprkos bolesti. Bila bi zato šteta da ne ode na Oksford.

Kronova bolest

„Kada sam obolela od Kronove bolesti u početku je bilo neverovatno teško jer sam odsustvovala sa časova, učila po bolnicama. Od kraja šestog osnovne do druge polovine druge godine srednje škole dolazila sam samo na testove i odgovaranja, ali sam se navikla. Profesori i drugari iz Filološke gimnazije, pogotovo razredni starešina i mentor za Književnu olimpijadu, pružali su mi ogromnu podršku i bili puni razumevanja. Teško je kada učite neki tako težak jezik, a ne idete na časove. Uz to, tempo rada Filološke gimnazije je veoma brz, mnogo se uči i očekuje od svakog učenika. Ali eto, moguće je i to“, kaže Škobić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari