Odliv kadrova iz vojske sve izraženiji poslednjih godina 1Foto: Vojska Srbije (ilustracija) EPA-EFE/KOCA SULEJMANOVIC

Iako zvanični podaci o odlivu kadrova iz sistema odbrane nisu javno dostupni, na osnovu raspoloživih podataka može se zaključiti da je ovaj problem poslednjih godina sve izraženiji, konstatuje se u istraživanju Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP), koje je danas predstavljeno u „Kući ljudskih prava“.

Istraživač BCBP Katarina Đokić izjavila je da tačne podatke o broju vojnih lica koji su napustila Vojsku Srbije (VS) nisu dobili, uz obrazloženje da je u pitanju vojna tajna.

Iz drugih izvora, BCBP je došao do podataka da se od 2014. godine povećava broj mlađih oficira koji napuštaju vojsku, dok je 2017. godine bar 20 odsto mlađih oficira otišlo iz VS.

Prema podacima Ministarstva odbrane, iz jula 2017. godine, godinu i po dana pre toga u VS primljeno je 1048 novih profesionalnih vojnika, dok je 948 na lični zahtev prekinulo ugovor.

Prema raspoloživim podacima, tokom poslednjih pet godina Ministarstvo odbrane i VS godišnje je u proseku napuštalo 166 oficira i 66 podoficira.

Istraživanje je pokazalo da vojsku najviše napuštaju informatičari, zdravstveno osoblje, pripadnici oklopnih jedinica, ali i pripadnici tehničkih službi i telekomunikacija.

Kao jedan od ključnih razloga za napuštanje vojske navodi se loš materijalni položaj profesionalnih vojnika, odnosno niske plate, ali i neadekvatni finansijski dodaci, poput dnevnica i dodatka za odvojen život.

Sa druge strane, kako je istakla istraživač Marija Ignjatijević, niska primanja nisu presudna za odlazak iz sistema odbrane.

Kao jedan od razloga za napuštanje vojske navodi se i negativna selekcija prilikom napredovanja, preopterećenost i prekovremeni rad, ali i obavljanje radnih zadataka koji nisu u regularnom opisu posla (čišćenje prostorija, kruga kasarne itd.).

Kao jedan od razloga navodi se i nedostatak obuke i profesionalnog razvoja, ali i neadekvatni smeštajni prostori i oskudica u vojnoj opremi i opštim sredstvima za rad.

Istraživanje Beogradskog centra za bezbednosnu politiku pokazuje da pripadnici Vojske Srbije nisu ohrabreni da prijavljuju kršenje prava iz radnog odnosa, već radije biraju da napuste sistem odbrane.

Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija smatra da Zakon o stambenom zbrinjavanju pripadnika bezbednosnih službi uvodi posebna pravila za javne nabavke za ovu namenu, što po njegovom mišljenju, urušava sistem javnih nabavki u Srbiji.

On smatra da Zakonom nije definisano šta će se desiti ukoliko bude više zainteresovanih od stanova koji će se izgraditi.

BCBP predlaže Ministarstvu odbrane, s obzirom na ograničene resurse, da analiziraju u kojim specijalnostima nedostaje najviše ljudi i da u skladu sa tim postavi prioritete u rešavanju problema zadržavanja kadrova.

Takođe, predlaže se da treba identifikovati koje dodatke na plate treba povećati radi motivisanosti zaposlenih. Isto tako, treba razviti transparentan sistem informisanja o slobodnim formacijskim mestima i uvesti komisije za unapređenje.

Predlaže se i češće rotiranje na formacijskim mestima, ali i preispitivanje i unapređenje postojećih mehanizama žalbi. Potrebno je, kako se preporučuje, analizirati koji je najbolji način za obezbeđivanje čišćenja i održavanja prostorija i kruga kasarni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari