Boško Marković, član tročlanog Borda direktora i tehnički direktor fabrike namenske Krušik, ponudio je, početkom sedmice, ostavku na direktorsku funkciju, iz, kako je naveo, zdravstvenih razloga.
Fabrički Nadzorni odbor juče ponuđenu ostavku nije prihvatio, te Marković i dalje ostaje „drugi čovek“ valjevske vojne fabrike.
Koliko ponuđena ostavka tehničkog direktora Krušika zaista ima veze sa njegovim zdravstvenim stanjem, a koliko sa aktuelnom proizvodno-poslovnom agonijom te fabrike, pouzdano se, naravno, ne zna. Naš list je juče o tome pokušao da razgovara i sa Markovićem, ali je on „bio na sastanku“.
Prekjuče smo o tome, ali i o situaciju u valjevskoj fabrici koju i dalje karakterišu veliki dugovi i gubici, besposlica, višak zaposlenih i zahtevi sindikalaca da podnese ostavku, ukoliko do sutra ne obezbedi novac za isplatu drugog dela januarskih zarada, hteli da razgovaramo sa generalnim direktorom Krušika Vladanom Lukićem, ali se on i ovoga puta nije odazvao našem pozivu.
Za danas (četvrtak) U Ministarstvu odbrane bio je zakazan sastanak sa rukovodstvima sva četiri reprezentativna sindikata Krušika – UGS Nezavisnost, Samostalnog, Sloge i ASNS-a – na kojem je trebalo da se razgovara o aktuelnoj situaciji u toj fabrici. Nadležni u MO, međutim, preneli su nam juče Krušikovi sindikalci, taj sastanak su odložili za narednu sedmicu.
U fabričkom povereništvu sindikata Nezavisnost za naš list kažu da od tog sastanka, na kojem bi želeli da se sretnu sa ministrom Aleksandrom Vulinom ili njegovim pomoćnikom Nenadom Miloradovićem, zvanim Baća, „ne očekuju mnogo“. Fabrika je, smatraju u vreme direktorovanja Mladena Petkovića (sada generalni direktor Zastave oružja – prim. Z.R.), a naročito tokom 2017. i 2018. dovedena u „dužničko ropstvo“, iz kojeg će teško moći da se izvuče.
– Nekako ćemo, najverovatnije, uz pomoć države, koja je obezbedila novac za isplatu januarskih zarada, da funkcionišemo do izbora, pošto ni jednoj vlasti nije u interesu da ima proteste i štrajkove radnika uoči izlaska građana na birališta. Šta će posle njih da bude, niko ne zna niti može da zna. Tim pre što država nema nikakvu strategiju i viziju razvoja domaće vojne industrije, kažu predstavnici zaposlenih.
U prilog rečenom navode da su predstavnici države u fabričkom Nadzornom odboru, pre pola godine, govorili da će fabrika da prevaziđe krizu kroz strateško partnerstvo sa privatnim investitorima, što omogućava novi Zakon o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme. Nedugo potom, taj isti nadzorni odbor izašao je sa inicijativom o otpuštanju viška radnika, smanjenju zarada, ukidanju pojedinih prinadležnosti i drugim merama za izlazak fabrike iz krize.
– Privatnih investitora nema, a neće ih ni biti, jer je fabrika u gubicima i dugovima koji se mere desetinama miliona evra, i u takav bunar niko normalan neće da ubaci svoj novac, tvrde Krušikovi sindikalci.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.