Suđenje studentu Milošu Dekiću, koji se tereti za nasilničko ponašanje prilikom ulaska u zgradu Radio-televizije Srbije tokom protesta „Jedan od pet miliona“, odloženo je danas pred Prekršajnim sudom za 21. januar zbog bolesti njegovog branioca Bože Prelevića.
Dekić je ispred zgrade suda novinarima rekao da je „pitanje za milion dolara“ šta će se desiti u nastavku postupka ali i dodao da će se on i dalje „politički boriti“.
Kako je rekao, Francuzi su u 18. veku jurišali na Bastilju, dok je on iz istih razloga jurišao na „TV Bastilju“ 2019. godine, jer želi da živi u normalnoj državi.
On je istakao da se nije nasilnički ponašao i da snimci sa kamera to i pokazuju.
Advokatski pripravnik Marko Pantić rekao je da je Dekić ekspresno osđjen i poslat na izdržavanje kazne u zatvor pre pravosnažnosti presude po takozvanim „huliganskim odredbama“ zakona.
„One se primenjuju obično kod tuče huligana i navijača, kako se tuča ne bi nastavila“, rekao je Pantić.
On je naglasio da je Dekić pušten iz zatvora jer su njegovi branioci uložili žalbu. Nakon što je Dekić pušten, Apelacioni sud je suđenje vratio na prvostepeni postupak.
Na pitanje da li je na to mogla da utiče izjava predsednika Aleksandra Vučića da osuđene studente zbog učešća u protestu treba abolirati, on je rekao da abolicija može da se odnosi samo na krivični postupak.
Prema njegovim rečima, Dekić će 21. januara biti saslušan u prekršajnom sudu, kada će se izvoditi i dokazi.
On je rekao da je sudija bio veoma korektan i da je kao dokaz pribavio policijske snimke sa događaja.
„To nam je veoma drago jer na njima nema Dekića. Zanimljivo je po kojem su kriterijumu birani oni koji se terete jer se na snimku vidi bar 20 ljudi“, rekao je Pantić.
Predstavnik Udruženja „Jedan od pet miliona“ Srđan Marković izjavio je novinarima da je to dokaz da Tužilaštvo radi samo kada je to potrebno vlastima.
„Ovo što se dešava je magla kako bi se sakrile informacije o zbivanjima u Krušiku koje je izneo uzbunjivač Aleksandar Obradović“, rekao je on.
On je poručio Vučiću da će završiti na sudu za organizovani kriminal kada zemlje bude oslobođenja.
Miloš Dekić je ranije raekao za Danas, da ne zna šta da očekuje od suđenja pošto je već bio osuđen za ovo delo, a onda i pušten. „Protest ispred RTS-a i ulazak u zgradu je bio u subotu, a ja sam uhapšen već u nedelju ujutru. Držali su me u stanici policije „29 novembar“ a nakon što se završio protest ispred stanice, prebačen sam u Prekršajni apelacioni sud gde sam bio osuđen na 30 dana zatvora“, rekao je Dekić.
On je istakao da je nakon presude, zajedno sa još četiri ili pet osoba koje su osuđene zbog istog prekršaja, prebačen u zatvor u Padinskoj skeli gde su izdržavali kaznu.
– U ponedeljak je predsednik Vučić na konferenciji za medije rekao da će nas sve abolirati. I iako po zakonu nema ovlašćenja da abolira nekoga za prekršaj nas su u utorak praktično izbacili iz zatvora, naveo je ranije za Danas Dekić.
Podsetimo, upad u RTS dogodio se 16. marta ove godine tokom protesta pokreta „1 od 5 miliona“. Upad je predvodio lider pokreta Dveri Boško Obradović, koji je zahtevao da bude primljen u program. Policija je brzo reagovala, a na društvenim mrežama pojavio se niz snimaka koji impliciraju da je bilo prekomerne upotrebe sile.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je na konferenciji sazvanom za tu priliku da očekuje da oni koji se nalaze u pritvoru zbog demonstracija u Beogradu budu oslobođeni, jer, ističe, nisu oni odgovorni – već oni koji su ih zloupotrebili.
„Neko ih je pozvao i rekao: ‘Idete u šetnju.’ Oni šetaju puni adrenalina i želje da nešto menjaju, mladi ljudi uvek su prepuni takve energije, a onda ih je neko poveo u RTS i naterao da urade nešto nezakonito. Taj neko nije izložio sebe, krije se iza devojke za koju svi znamo da nikoga ne predstavlja“, rekao je tada Vučič.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.