Nakon stupanja na snagu Zakona o javnom beležništvu i uvođenja u naš pravni sistem službe javnog beležništva, kao i stupanjem na snagu Zakona o izmenama i dopunama Zakona o prometu nepokretnosti, značajan deo poslova overe dokumenata koji su se do dana stupanja na snagu navedenih zakona obavljali u sudovima, preneti su u nadležnost javnih beležnika.


– Nakon otpočinjanja rada službi javnih beležnika, u sudovima se mogu overiti izjave, punomoći i to ukoliko se ne radi o takozvanim specijalnim punomoćjima za promet nepokretnosti, koje stranke takođe jedino mogu overiti kod javnih beležnika, zatim overu fotokopije dokumenta i overu potpisa na pravnim poslovima koji se odnose na raspolaganje pokretnim stvarima, jer je, kako je već rečeno, overa pravnih poslova koji se odnose na raspolaganje nepokretnostima isključivo preneta u nadležnost notara – navode za Danas iz Osnovnog suda u Novom Sadu.

Osim poslova overe potpisa, koji su ranije obavljali sudovi, deo poslova koji su se obavljali u vanparničnim postupcima pred osnovnim sudovima, takođe su preneti na javne beležnike. Tako sada stranke overu bračnih, predbračnih ugovora, ugovora o doživotnom izdržavanju i ugovora o raspodeli imovine za života, koji su ranije mogli biti overeni pred sudijom, sada isključivo mogu biti overeni od strane javnih beležnika. Kako su za Danas rekli iz Osnovnog suda u Novom Sadu, uvođenje javnih beležnika ni na koji način nije poremetilo rad tog suda.

– Nakon uvođenja javnih beležnika, u praksi su značajno smanjeni poslovi overe potpisa i jedan deo poslova koji su obavljale sudije u vanparničnim postupcima. Uvođenjem javnih beležnika nije ni na koji način ugrožen rad suda – zaključuju iz Osnovnog suda.

Međutim, štrajk advokata, čiji je razlog između ostalog i smanjenje nadležnosti, odnosno prenesena nadležnost na notare u pogledu overe pojedinih dokumenata, zasigurno je ugrozila rad sudova, jer je veliki broj suđenja i u parničnim i u krivičnim postupcima odložen. U Vojvodini štrajkuje ogromna većina, oko 1.800 advokata, a iz novosadske advokatske kancelarije Dušić navode da je se odluka o javnim beležnicima kosi sa Ustavom Srbije.

– Totalni kolaps pravosuđa izazvala je isključivo nadležnost beležnika. Ta odluka je protivustavna, jer Ustav jasno kaže da pravnu pomoć mogu pružati samo advokati. U zapadnim zemljama postoje notari koji nemaju isključivu nadležnost nad ovim poslovima, već građani mogu da biraju da li će koristiti usluge notara ili svojih advokata. Čitav štrajk advokata je na snazi zbog toga što je notarima dato ogromno parče posla advokata. Država i ministarstvo nisu zakonski uredili da i jedni i drugi mogu da obavljaju posao overe dokumenata. Svi ugovori, testamenti i drugi akti iz te materije usmereni su isključivo ka notarima. Pojedini od njih zakazuju poslove tek za maj sledeće godine, pa je očigledno da je taj postupak značajno usporen. Pravosudni sistem sada stoji, jer se zbog štrajka odlažu pretresi. Svi advokati u Advokatskoj komori Vojvodine štrajkuju, a samo četvorica su se usudili da uđu u sud i protiv njih je pokrenut disciplinski postupak. Trenutno je rad obustavilo oko 1.800 advokata u Vojvodini – kazao je za naš list advokat Nikola Dušić.

Beležnici bez komentara

Nekoliko kancelarija javnih beležnika u Novom Sadu nije želelo da komentariše tvrdnje advokata sa obrazloženjem da im je „preporučeno da ne daju izjave za medije ukoliko se prethodno ne konsultuju sa Komorom javnih beležnika“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari