Predsjednik Velike narodne skupštine Republike Turske Džemil Čiček, tokom radne posjete Crnoj Gori rekao je kako Turska nastavlja da napreduje uprkos svim ekonomskim, političkim, društvenim i drugim krizama u regionu. Čiček na radnom doručku sa predstavnicima nevladinih organizacija i turskim menadžerima u Podgorici u utorak u hotelu „Ramada“ istakao da je Turska u prošlosti imala iskustva u svakom polju, koja bi mogla biti od velikog značaja za Crnu Goru, dodavši da je njegova zemlja doživjela razvoj zahvaljujući ulaganjima u privatni sektor.
-Crna Gora je za nas prijateljska zemlja i iako nismo geografski gledano susjedi, mi se tako osjećamo jer imamo duge istorijske veze. U Turskoj se nalazi veliki broj ljudi koji su izbjegli iz Crne Gore, kao i iz Sandžaka, tako da smo i rodbinski povezani. Crna Gora predstavlja stratešku, ključnu zemlju za mir i stabilnost na Balkanu, rekao je Čiček. Podsećajući na istoriju regiona, predsednik turske skupštine je istakao da je bilo dosta teških trenutaka, koje treba „ostaviti po strani“.
-Balkan ponovno mora postati region mira i stabilnosti i svi trebamo podsticati međusobnu saradnju kako bi se to i ostvarilo. Crna Gora je poput mosta između Balkana, Evrope i evroatlantskih institucija. Zadovoljstvo mi je reći da između Turske i Crne Gore ne postoje politički problemi, što je jako važno za unaprjeđenje ekonomskih, trgovinskih, kulturnih i društvenih odnosa. Crna Gora posjeduje odlične potencijale i oni trebaju biti iskorišteni za dobrobit njenih građana. Podstičemo da se ulaže u privatni sektor i u Crnoj Gori. Ali treba prihvatiti da je privatni sektor pomalo zahtjevan i da ulaganja neće uroditi plodom ukoliko se ne izgrade svi potrebni uslovi i garancije, kazao je predsjednik Narodne skupštine Turske Džemil Čiček.
Akademik Šerbo Rastoder je u obraćanju istakao da Crna Gora može biti most u onome što je globalni dijalog između istoka i zapada. „Turska kao velika država igra ogromnu istorijsku ulogu u onome što su istorijski procesi u svijetu. Odnosi između Turske i Crne Gore u suštinskom smislu daleko nadmašuju odnose dvije države bez obzira na njihovu veličinu, a prisustvo Turske u ovom dijelu Evrope je nešto što je novo i civilizacijski veoma bitno“, istakao je Rastoder, koji je i predsjednik Bošnjačkog savjeta u Crnoj Gori.
– Nama u Crnoj Gori itekako godi ako možemo da kažemo da je Turska naša draga i prijateljska zemlja, a i da nas pripadnike islama u Crnoj Gori nerijetko nazivaju i Turcima. Danas to doživljavamo kao kompliment, zahvaljujući vama i novoj politici Turske, a kao istoričar vam mogu reći da smo taj naziv – Turci, dobro platili u neka stara vremena, dodao je Rastoder.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.