Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini, koji se održavaju u nedelju, odraziće etničku i administrativnu podelu zemlje. Izvesno je da će stranke sa bošnjačkim i hrvatskim predznakom ostvariti loš rezultat na izborima za načelnike i opštinske skupštine u Republici Srpskoj, kao što i stranke iz RS ne mogu da računaju na dobar rezultat u opštinama Federacije BiH.
Izuzetak u ovoj tendenciji, koja je potvrđena u ranijim izbornim procesima, jesu Srebrenica, gde se ponovo očekuje pobeda bošnjačkih stranaka, kao i opštine Glamoč, Grahovo i Drvar u Federaciji BiH, u koje se vratio veći broj predratnih srpskih stanovnika. Iako su stranke iz RS na početku kampanje iznele maksimalističke ciljeve, teško da će ijedna od njih moći u potpunosti da ih ostvari.
Pošto je na poslednjim opštim izborima 2006. godine „oduvao“ Srpsku demokratsku stranku sa svih pozicija vlasti na entitetskom i državnom nivou, osvojivši poverenje natpolovične većine birača u RS, cilj Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika je da od SDS preuzme vlast i u većini lokalnih zajednica. SNSD trenutno ima načelnike u 19 od 60 opština RS, uključujući i Banjaluku u kojoj neprikosnoveno vlada poslednju deceniju.
Posebni apetiti SNSD-a su da od SDS preuzme vlasti u Doboju i Bijeljini, gde je predizborna kampanja u momentima bila na ivici incidenata. Pre nekoliko dana policija u Doboju je privela 20-tak aktivista SDS, koje je Okružno tužilaštvo osumnjičlo za kupovinu glasova na prošlogodišnjim predsedničkim izborima. Istovremeno, SDS je Tužilaštvu BiH podneo krivične prijave protiv tamošnjih čelnika SNSD-a, optuživši ih za zastrašivanje birača pred izbore.
Glavni adut SNSD-a i dalje je njen lider i aktuelni premijer RS Milorad Dodik, koji tokom kampanje nije menjao političku strategiju, istrajavajući na oštroj nacionalnoj retorici i istupima kojima se podvlače državni atributi RS. Osim toga, u promociju SNSD-a je bila upregnuta celokupna vlada, tako da nije bilo dana da premijer i ministri nisu otvarali nove proizvodne pogone, ambulante, označavali početak izgardnje novih puteva i izdvajali milionske svote za zbrinjavanje radnika, penzionera i socijalno ugroženih kategorija stanovnika.
Glavni rival SNSD, čiji je izborni moto „Moja kuća Srpska“, i dalje je SDS, koji pod sloganom „Bože pravde“ nastoji da zadrži vlast u što više opština u RS. SDS trenutno ima načelnike u 33 opštine, ali su male šanse da te pozicije zadrži i posle 5. oktobra. SDS, nekada neprikosnovena stranka u srpskom nacionalnom korpusu u BiH, danas je obezglavljena i suočena sa unutrašnjim podelama, koje će zasigurno uticati na njen izborni rezultat.
Porastao rejting SRS nelojalne Šešelju
Procenjuje se da SDS neće doživeti drastičan poraz na lokalnim izborima, osim u Banjaluci, kao što ni SNSD neće ostvariti izborni rezultat koji bi mu doneo vlast u skoro svim opštinama RS. Osim SNSD-a i SDS-a, na osvajanje načelničkih mesta može da računa još samo Partija demokratskog progresa (PDP) Mladena Ivanića, koja trenutno drži vlast u dve opštine RS, te Demokratski narodni savez (DNS) koji tradicionalno ostvaruje dobar rezultat u Prijedoru. Iako ima male šanse da osvoji neko načelničko mesto, Srpska radikalna stranka RS je, prema procenama, poboljšala svoj rejting među biračima, što se ne može reći i za radikale iz RS koji su ostali lojalni lideru radikala Vojislavu Šešelju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.