Prelistavanjem “današnjih” listova Vremena i Pravde saznajemo da li će Engleska uvesti obavezni vojni rok, ali i praktičan savet kako se izboriti sa promrzlim rukama i nogama preko jeseni i zime.
Za sledeće zasedanje parlamenta u Engleskoj predviđeno je čitanje zakonskog predloga kojim bi se država ovlastila da uvede nacionalni registar dobrovoljaca za javnu službu.
„Ovaj će registar obuhvatiti ne samo muškarce nego i žene… Misli se i na to da se obrazuje naročito ministarstvo radi organizovanja dobrovoljačke službe. Prema obaveštenjima „Dejli Mejla“, sada se proučavaju planovi o boljoj zaštiti civilnog stanovništva u slučaju rata, nego što su predviđeni dosadašnjim planom o evakuaciji stanovništva“, piše Pravda.
Troškovi ovog projekta iznosili bi četiri miliona funti.
A uz fotografiju tadašnjih filmskih zvezda Vilijema Pauela i Mirne Loj, nalazimo tekst o tome kako su oni „postali starovi“. Prethodnih nedelja među glumcima u Holivudu urađena je anketa o tome kako su nekada „obični ljudi“ postali toliko slavni i čemu mogu biti zahvalni.
„Fimski starovi su ljudi, koji dobro znaju šta im je u stvari donelo uspeh u životu, jer taj uspeh nisu imali zbog nekog nasledstva, novaca ili vaspitavanja. U većini slučajeva teško su došli do tog uspeha“, piše ovaj list.
Mirna Loj, koja je u filmske vode ušla kao statistkinja, priča o tome kako je strpljivo čekala taj „veliki dan“, mirno i bez treme, a za tremu, koja čoveku crpi energiju, kaže da je najveći protivnik umetniku.
„Čovek treba da ulovi sreću“, savetuje glumica.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Kako prenosi list Vreme, prva jugoslovenska modna revija pokazala je da naši krojači ženskog odela iz Beograda, Subotice, Zagreba, Maribora i Ljubljane idu u korak sa modnim novitetima inostranstva. Večernja elegantna toaleta od crnog krena izazvala je velike aplauze, dok je balska haljina sa kaputom proglašena najboljom kreacijom. Revija je otvorena baletskom tačkom koji su izveli članovi baleta Beogradske opere, dok je džez-orkestar neprekidno svirao šlagere.
U znaku modne revije, stižu i modni saveti od specijalnog dopisnika iz Pariza. Saznajemo da će mešavina krzna sa vunenim i somotskim materijalom, koja se već nekoliko sezona provlači kroz sve kolekcije, i ove sezone biti u modi, uz jednu vrlo zanimljivu izmenu. Ove godine veliki broj jesenjih kaputa pojavljuje se sa, čak, celim rukavima od krzna, a vrlo često ono je iskorišćeno i kao spiralan ukras na njima. “Žene se više ne ustručavaju da ukrase kapute sa gustim, masivnim krznom, a u tim “eskimskim” i toplim jaknama, izgledaju fražilnije i tanje”, ističe dopisnik lista Vreme.
U rubrici “O vama i za vas, gospođe” pronalazimo mali praktičan savet, kada su u pitanju promrzline na rukama i nogama. Promrzle delove tela treba oprati mlakom kišnicom, a uveče namazati prirodnu pomadu od sledećih sastojaka: tri grama mentola, četiri grama salola, 20 grama maslinovog ulja i 40 grama lanolina tj. prirodne masti. Preko toga treba staviti rukavice ili čarape, i promrzline će kroz par dana sigurno nestati.
Naslovna strana „današnjeg“ Vremena ispunjena je političkim dešavanjima u Evropi: Mađarski vojnici izvršili su tri noćna napada na čehoslovačkoj granici, iz Pariza stiže osuda povodom mobilizacionih mera koje je preduzela mađarska vlada, dok su francuski vojnici, koji su služili kao dobrovoljci u republikanskoj španskoj vojsci, počeli polako da se vraćaju u domovinu.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.