Irak je prećutno pristao da isplati 400 miliona dolara odštete američkim građanima koji tvrde da su bili podvrgnuti torturama i raznim vidovima mučenja u vreme režima Sadama Huseina nakon iračke invazije na Kuvajt 1990. Kontroverznim rešenjem okončana je višegodišnja pravna bitka, što bi moglo da pomogne Iraku da se reši sankcija UN uvedenih pre dve decenije, korak koji irački lideri vide kao preduslov da steknu puni suverenitet.
Iračko ministarstvo inostranih poslova saopštilo je da je 400 miliona vredno rešenje potpisano još prošle nedelje u prisustvu Džejmsa Džefrija, novog američkog ambasadora u Iraku, čime je rešen pravni spor nasleđen iz bivšeg režima. Izmirenje potraživanja američkim građanima posmatra se kao ključni preduslov Vašingtona da izvrši pritisak na ukidanju sankcija UN.
Visoki irački zvaničnici, koji su želeli da ostanu anonimni zbog osetljivosti pitanja, potvrdili su da se vlada u Bagdadu i pravne firme koje zastupaju američke porodice saglasili o isplati 400 miliona dolara.
Višemilionska svota biće isplaćena kao nadoknada za emotivne neprilike nanete blizu iračko-kuvajtske granice 1990, kada su Amerikanci držani kao ljudski štit u naporima da se spreči napad SAD. Takođe tu je i slučaj reportera Si-Bi-Esa Boba Simona i njegovog kamermana koji su uhapšeni duž granice sa Kuvajtom.
Novac će biti isplaćen iz zamrznutih fondova koje drži američka vlada pod okriljem Programa Nafta za hranu. Kao jedan od razloga što će ovakvo rešenje izazvati kontroverze, stručnjaci navode da uprkos ogromnom naftnom bogatstvu Irak se suočava sa velikim ekonomskim problemima, siromaštvom, stopom nezaposlenosti od 30 odsto te stopom mortaliteta najvećom u regionu. Rešenje dugogodišnjeg spora kontroverzno je ne samo jer je Iraku potrebna hitna obnova, već zato što sadašnja vlada snosi odgovornost za akcije Sadama Huseina, iako direktno nije uzrokovala patnje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.