Ni hladno vreme ni jaka košava nisu večeras omeli nekoliko stotina ljudi da se na Trgu republike „odupru teroru vlasti“.
Baš tako je glasio jedan od transparenata na protestnom koncertu Inicijative „Ne da(vi)mo Beograd“ održanom povodom Dana oslobođenja Beograda. Ispred bine, postavljene preko puta čuvenog „konja“, vijorile su se zastave Grada Beograda, a građani svih generacija su đuskali uz zvuke bendova, poput Lire Vege i Fish and oil.
Roditelji su trčkarali za decom, mladi igrali i ispijali pića, upalila se po koja baklja, a billo je i onih koji su držali transparente „Čiji grad? Naš grad“ i „Nećemo biti robovi“. Nije bilo nikakvih incidenata.
Sa iste te bine, na kojoj je stajao veliki natpis „Oslobođenje Beograda“, pisac Marko Vidojković, inače voditelj programa koncerta, poručio je da „vlast ima priliku da pokaže da li stvarno želi da razgovara sa građanima i da čuje njihov glas ili će i dalje da bude bahata“.
Kako je istakao, koncert je samo jedna mala tačka u protestima Inicijative i to što je vlast dozvolila njegovo održavanje ne znači ništa.
– Dosta o politici – viknuo je Vidojković i najavio grupu „Kazna za uši“, koja je odmah izašla na scenu. Nakon što su „zagrejali“ prisutne svojim rock zvukom, na binu su izašli Fish and oil, potom Lira Vega, a baklje su upaljene pred nastup repera Prti Bee Gee. Koncert je završen nastupom Jarbola.
Predstavnik Inicijative „Ne da(vi)mo Beograd“ Marko Aksentijević rekao je tokom koncerta da se antifašizam mora iznova potvrđivati delima i da se vrednosti antifašističke borbe građani ne smeju sećati samo na obeležavanju godišnjica.
– Moramo stati uz svakoga ko je ugnjetavan jer je drugačiji. Moramo stati jedni uz druge, jer će samo tako naš grad biti grad slobode, jednakosti i solidarnosti. Mi nemamo drugi grad i druge ljude koji će se za njega boriti – poručio je Aksentijević, nakon čijeg govora su okupljeni otpevali pesmu „Ai Karmela“.
Prema rečima Ljubice Slavković iz Inicijative, svrha protestnog koncerta je da se vlast u Beogradu podseti na vrednosti koje simbolizuje 20. oktobar, odnosno Dan oslobođenja Beograda. Taj datum, ukazala je, simbolizuje antifašističke vrednosti, ali i borbu u kojoj su svi građani jednaki, slobodni i mogu da ostvaruju svoja prava.
– Ova vlast je definitivno izgubila kontakt sa vrednostima, koje ovaj datum simboliše i zato smo mi građani odlučili da ne samo proslavimo ove vrednosti, već i da se borimo za njih – navela je Slavković. Na pitanje novinarke Danasa da prokomentariše slučaj Savamala, ona je odgovorila da vlasti taj slučaj ignorišu i misle da će građani to zaboraviti.
– Aktivno radimo na tome da odgovorni snose odgovornost – ukazala je Slavković i dodala da će Inicijativa „Ne davimo Beograd“ nastaviti proteste sve dok se njihovi zahtevi ne ispune.
Antifašizam nije frazaMarko Aksentijević iz Inicijative „Ne da(vi)mo Beograd“ rekao je da antifašizam nije fraza koja se ponavlja na svečanim akademijama i skupovima na obeležavanju godišnjice oslobođenja, već borba da niko ne bude ponižavan i da su oni koji su se borili za oslobođenje Beograda od nemačkog okupatora borili i za „zdravstvo koje će primiti svakoga ko je bolestan i za bolje obrazovanje“. „Onaj ko negira te vrednosti, negira i antifašističku borbu. Onaj koji uništava i čini nedostupnim javno zdravstvo i obrazovanje, ne može govoriti u ime antifašističke borbe“, poručio je Aksentijević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.