FŽV Želvoz a.d. u stečaju iz Smedereva, oglasila je treću prodaju ovog stečajnog dužnika kao pravnog lica metodom javnog prikupljanja pisanih ponuda, po istoj početnoj ceni kao u prethodna dva (neuspela) pokušaja.
Hoće li italijanski Ćimolai, od aktuelne vlasti još pre dve godine najavljivan kao potencijalni spasilac smederevske fabrike, biti zainteresovan za kupovinu Želvoza u najnovijem pokušaju prodaje, potpuno je neizvesno. Kompanija Cimolai je u decembru 2014. godine zakupila jednu halu u Želvozu i tom prilikom su je rečeno da do okončanja procesa privatizacije Želvoza, u zakupljenom prostoru želi da počne sa proizvodnjom čelične konstrukcije koje su osnov proizvodnog programa ove fabrike. Tada je rečeno, ukoliko do akvizicije u procesu privatizacije dođe u narednih 5 godina, da je preliminarni plan da visina ulaganja bude između 8 i 10 miliona evra i uposlenost za oko 400 radnika. U oktobru 2013. godine upućeno je pismo o namerama Ministarstvu privrede, a tokom javnog poziva privatizacije u avgustu 2014, kompanija je uputila zvanično pismo o zainteresovanosti tadašnjoj Agenciji za privatizaciju, i u cilju daljeg poslovanja u Srbiji, osnovala firmu Cimolai Balkan doo, čiji je 100% vlasnik. Međutim, na dve ovogodišnje prodaje Želvoza, Italijani se nisu pojavili sa uplaćenim depozitom. Pošto su uslovi najnovije prodaje nepromenjeni, prognoze nisu optimistične.
Kako Danas nezvanično saznaje i domaći subjekti su zainteresovani za ovu fabriku, pre svega za nekretnine u fabričkom krugu, površine 95,5 hiljada kvadratnih metara. Osim postrojenja i opreme za remont vagon, kupac dobija i ćerke firme, od kojih je najprivlačnija Železničko-industrijska škola sa opremljenim objektom kod ušća Jezave u Dunav, uz Smederevsku tvrđavu.
Rukovodeći se stečajnom logikom da je zainteresovani budući kupac samo onaj koji uplati depozit, kao što se u prethodne dve prodaje nije dogodilo, pitanje je da li će najnoviji oglas dobiti konačan epilog višegodišnjeg ekonomskog mrcvarenja, svojevremeno, značajnog privrednog subjekta na prostoru SFRJ.
Podsećamo, Agencija za privatizaciju je 2011. godine poništila kupoprodajni ugovor za smederevski Želvoz sa većinskim rumunskim vlasnikom zbog neispunjavanja kupoprodajnih obaveza. Fabrika, koja je tada zapošljavala oko 1.450 radnika, bila je prodata 2007. godine rumunskom konzorcijumu Grampet-Remar za 1,15 miliona evra.
Golgota fabrike, u kojoj su najveći gubitnici zaposleni, nastavlja se sve do prošle godine kada je stavljena tačka i otvoren stečajni postupak. Prema navodima u obrazloženju rešenja Privrednog suda u Požarevcu, stečajni dužnik je bio u neprekidnoj blokadi u trajanju od oko hiljadu dana.
Prema bankama, neizmirene obaveze su tada (jun 2015) iznosile 76,1 milion dinara, prema spornim dobavljačima 125,1 milion dinara, prema dobavljačima u zemlji i inostranim dobavljačima 607 miliona, prema kupcima za primljene avanse 104,5 miliona, a prema Fondu za razvoj 1,3 milijardi dinara. Obaveze prema zaposlenima i bivšim zaposlenima iznosile su 760,7 miliona dinara i obaveze za poreze, doprinose i druge dažbine u iznosu od 1,3 milijardi dinara, što daleko prevazilazi vrednost imovine stečajnog dužnika, navedeno je u obrazloženju Privrednog suda u Požarevcu.
Javno nadmetanje za kupovinu Želvoza održaće se 20. januara 2017. godine sa početkom od 12 časova, a procenjena vrednost ovog pravnog lica je 1,15 milijardi dinara, kao i u prethodna dva ovogodišnja (jun i oktobar) pokušaja prodaje.
Pravo na učešće u postupku prodaje imaju sva pravna i fizička lica koja, pored ostalog, izvrše uplatu radi otkupa prodajne dokumentacije u iznosu od 100 hiljada dinara i uplate depozit u iznosu od 230,6 miliona dinara na tekući račun stečajnog dužnika, ili polože neopozivu prvoklasnu bankarsku garanciju naplativu na prvi poziv.
U tekstu oglasa je napomenuto i da je “fabrika u radnom stanju, u toku stečajnog postupka obavljane su proizvodne aktivnosti.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.