Visoki komesarijat UN za izbeglice (UNHCR) saopštio je da je oko 8.000 Berbera tokom prethodnih nekoliko dana pobeglo iz Libije u južni deo Tunisa. Portparol UNHCR Adrijan Edvards rekao je da su se oni pridružili hiljadama Libijaca koji su već prešli granicu da bi izbegli borbe koje vode pobunjenici sa snagama Muamera el Gadafija. Edvards je rekao da je oko 3.200 Afrikanaca iz subsaharskih predela takođe pobeglo brodovima iz Libije i stiglo na italijansko ostrvo Lampeduza u proteklih pet dana.
Istovremeno, Međunarodna organizacija za migracije saopštila je da će morati da obustavi evakuacije morem ukoliko se brodu „Crvena zvezda jedan“ ne bude dozvolilo da se ukotvi na dokove Misurate. U saopštenju se navodi i da je dvoje ljudi umrlo čekajući da NATO, pobunjenici i vladine snage dozvole evakuaciju.
U Misurati su i juče nastavljene borbe između pobunjenika i Gadafijevih snaga. Prema izveštajima svetskih agencija luka u tom gradu je od nedelje na meti žestokih napada snaga lojalnih režimu u Tripoliju, što gotovo potpuno onemogućava evakuaciju stotina izbeglica iz grada.
Premijer Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je da libijski vođa treba odmah da se povuče radi budućnosti Libije, izvestila je Beta. Njegov poziv predstavlja zaokret u politici i znatnu eskalaciju turskog pritiska na libijskog vođu sa kojim je Turska nekad imala srdačne odnose. Erdogan je rekao da se Gadafi oglušio o pozive libijskog naroda za promene i da je umesto toga izabrao „krv, suze i pritisak“ protiv sopstvenog naroda.
U obraćanju novinarima u Istanbulu Erdogan je kazao da Gadafi treba da napravi istorijski korak i da se povuče radi budućnosti Libije, njenog mira i prosperiteta. Erdogan je ranije dao predlog za uspostavljanje mira u Libiji, u kojem se pozivaju sve snage koje podržavaju Gadafija da se povuku iz gradova pod opsadom, predviđaju sveobuhvatne demokratske promene i i pokretanje koridora za humanitarnu pomoć.
NATO prekoračio mandat
Nedavna pogibija Gadafijevog sina Saifa al Araba (29) i troje unučadi, od kojih je najmlađe imalo četiri meseca a najstarije tri godine, prilikom vazdušnih napada NATO na predsednički kompleks u Tripoliju, predstavlja dokaz da je Alijansa prekoračila svoj mandat i prekršila međunarodne zakone, smatraju pojedini analitičari. Kao argument za to navode da je međunarodna akcija bombardovanja ciljeva u Libiji pokrenuta u cilju zaštite civila od represije režima i obezbeđivanja zone zabrane leta, što ne podrazumeva napad na šefa te države.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.