Rusija je iskoristila pravo veta u Savetu bezbednosti UN i osujetila planove Zapada o produžetku misije te međunarodne organizacije koja skoro 16 godina nadgleda primirje između Gruzije i njenog otcepljenog regiona Abhazije. Misija je brojala oko 140 mirovnjaka, a njeno okončanje će značiti da u zoni konflikta u kojoj je izbio rat između Rusije i Gruzije u avgustu prošle godine neće biti međunarodnih posmatrača. Slična situacija navela je Organizaciju za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) da privede kraju svoju misiju, koja od 1992. nadgleda Južnu Osetiju, drugu otcepljenu gruzijsku teritoriju.
Rusija je jedina članica Saveta bezbednosti koja je glasala protiv mere kojom bi se produžila misija UN u Abhaziji, nadajući se da će doći do pregovora na kojima će se naći neko dugoročnije rešenje. Deset članica glasalo je za predlog, a četiri su ostale uzdržane – Kina, Vijetnam, Libija i Uganda.
Kao što je to prethodno i najavio, ruski ambasador u UN Vitalij Čurkin upotrebio je pravo veta. On je ponudio glas „za“ iz Moskve za produžetak misije na mesec dana ukoliko iz rezolucije UN budu izbačene „sve uvredljive reference“ koje se tiču imena i suvereniteta. Zapadne zemlje odbile su taj predlog. Čurkin je dodao da je nacrt rezolucije koji su ponudile zapadne zemlje neprihvatljiv i da predstavlja „politički otrov“.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun izjavio je nakon glasanja da će uprkos „žaljenju“ zbog nepostizanja sporazuma, obustaviti misiju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.