Ispunjavanje izbornih obećanja predsednika Francuske, Fransoa Olanda i Socijalističke partije (PS), koja je osvojila većinu poslaničkih mesta u skupštini, kada je reč o oporezivanju najbogatijih delova društva, zaštite radnih mesta i uvođenja reda u bankama, izaziva protivljenja koje predvode mediji u vlasništvu ili pod kontrolom velikog kapitala.


Građani čija godišnja primanja prelaze milion evra po članu domaćinstva, već će za ovu godinu platiti porez od 75 odsto na iznos preko jednog miliona evra. Visoki rukovodioci banaka i velikih kompanija, kao i vrhunski fudbaleri, teniseri pogođeni su ovom merom. Za švedskog reprezentativca, jugoslovenskog porekla, Zlatana Ibrahimovića, fudbalski klub Pari Sen-Žermen daće državi za godinu dana sredstva u vrednosti oko 65 miliona evra, kako bi fudbaler primio 14 miliona neto prihoda, kako je ugovorom precizirano. Francuska vlada objavljuje da će ovako visoki porezi ostati na snazi sve dok država ne smanji budžetsku zaduženost ispod 60 odsto bruto domaćeg proizvoda, dodajući da će ovo oporezivanje „najverovatnije važiti dve-tri godine“.

Figaro, privatna televizija TF1 i drugi mediji u rukama velikog kapitala, kao i opoziciona desničarska stranka Ujedinjeni narodni pokret (UMP) ovakvo oporezivanje nazivaju „konfiskacijom“. Najavljuju već započeto izmeštanje vrhunskih menadžera u inostranstvo, a za one vezane za proizvodnju u Francuskoj „posebne načine isplata“. Upozoravaju da će ovim merama vlade profitirati budžeti država koje ne oporezuju tako drastično velika primanja. Predsednik britanske vlade Dejvid Kameron najavljuje da će raširiti crveni tepih pred sve one koji „izbegnu“ u Britaniju iz Francuske zbog velikih poreza. PS podseća da nakon smanjenja poreza za visoka primanja 2008. godine, u vreme vlade UMP, nijedan od bogatih Francuza prethodno pobeglih u inostranstvo zbog poreza, nije se vratio u zemlju, kao i da je ta mera donela koristi isključivo najbogatijim slojevima.

Stopa nezaposlenosti i dalje raste. U drugom kvartalu ove godine broj nezaposlenih je povećan za 23.700. Posebno je pogođena autoindustrija. Kako bi pomogla proizvođačima, vlada novim merama povećava olakšice za kupovinu elektro i hibridnim automobilima, i dodatno oporezuje klasične automobile, koji najviše zagađuju životnu sredinu. Najavljuje se postavljanje javnih punjača za elektro i hibridne automobile, koji su za sada prava retkost te ne ohrabruju kupce da se upuste u poduhvat kupovine tako skupih vozila. Vlada očekuje da će povećanje taksi na velike zagađivače finansirati olakšice za elektroautomobile. Ne očekuje se da će većina od novih mera doneti značajniji dobitak na kratkoročnom planu. Elektroautomobili predstavljaju tek 0,2 odsto, a hibridni samo jedan odsto prodatih automobila u Francuskoj. Ipak, nedavno objavljeno otpuštanje 8.000 zaposlenih iz Pežo-Sitroen grupe odloženo je za tri meseca, kako bi se eventualno pronašlo neko rešenje.

Nije samo auto-industrija u krizi. Erfrans koji za razliku od Lufthanze i Erdžeta, posluje sa gubitkom, nedavno je najavio da ukida preko 5.000 radnih mesta do 2015. Banke već duže vreme izazivaju zgražavanje javnosti, s jedne strane zbog visokih nagrada menadžerima i berzanskim operatorima (trejderi), špekulacija zahvaljujući kojima su se obogatili pojedinci a osiromašili pripadnici srednjeg sloja, i, s druge strane, zbog velikih gubitaka.

Otkriva se da su najnovije špekulacije Barklej banke sa vrednošću libora i evrolibora, kojim se regulišu međubankarske transakcije, ali i otplata kredita građana, povezane sa francuskim bankama Sosiet Ženeral i Kredi Agrikol. Mediji bliski socijalistima sve češće banke nazivaju „bankasterima“, što je kovanica nastala od reči „banke“ i „gangsteri“. Kako je Fransoa Oland tokom izborne kampanje obećavao, na jesen bi trebalo da budu primenjene mere u cilju uspostavljanja reda u bankarskom sistemu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari