Ujedinjene nacije imenovale su jednog od najviših afričkih državnika za mirovnog izaslanika za Demokratsku Republiku Kongo koji će posredovati u pregovorima između tamošnjih regionalnih neprijatelja usred sve veće zabrinutosti za sudbinu više desetina hiljada civila koji su u begu od poslednjih naleta borbi.

Prema rečima diplomata iz sedišta UN u Njujorku, generalni sekretar UN Ban Ki Mun imenovao je bivšeg predsednika Nigerije Oluseguna Obasanja da zajedno sa Afričkom unijom (AU) izdejstvuje postizanje funkcionalnog mirovnog sporazuma između vlade DR Konga, pobunjenika Tutsi u istočnom delu ove zemlje i vlade Ruande za koju se veruje da podržava pobunjeničke snage. Diplomate su saopštile da su sve tri strane prihvatile Obasanja za posrednika. Jedan od njegovih prvih zadataka biće da pomogne AU i njenom predsedavajućem, tanzanijskom predsedniku Džakaji Kikveteu, da postignu napredak u mirovnim pregovorima.

Ban je, takođe, ponovo imenovao senegalskog generala Babakara Gajea za lidera mirovnih snaga UN u Kongu. Gaje je komandovao snagama Monuk do proteklog meseca, ali se njegov naslednik, Španac general poručnik Vinćente Dijas de Vilegas povukao prošle sedmice iz nepoznatih ličnih razloga. Obasanjo i Gaje imenovani su istog dana kada je dobijen jasniji uvid u ozbiljnost humanitarne krize koja je zahvatila zemlju. Britanija je saopštila da avionom šalje u region 18.000 ćebadi, kao i posude s vodom. Ministarstvo za međunarodni razvoj procenjuje da je samo u Severnom Kivuu raseljeno 900.000 ljudi od kojih je 55.000 pobeglo pred prošlonedeljnim talasom nasilja. Oni koji su preživeli poslednji talas nasilja oštro su kritikovali snage UN Monuk jer nisu zaštitile civile. Od 17.000 pripadnika snaga UN samo je 850 raspoređeno u Gomi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari