Deset zemalja predvođenih Saudijskom Arabijom pokrenule su vazdušnu operaciju nazvanu „Odlučujuća oluja“ kako bi „zaštitili i odbranili legitimnu vladu“ jemenskog predsednika Abd-Rabuh Mansur Hadija, kazao je, između ostalog, saudijski ambasador u Vašingtonu Adel al Džubeir tokom konferencije za novinare u svojoj rezidenciji, prenosi Vašington post.
Saudijski informativni kanal Al Arabija prenosi da je kraljevstvo mobilisalo 100 bombardera i 150.000 vojnika u sklopu priprema za kopnenu ofanzivu, a podršku su izrazili i Jordan, Sudan, Pakistan i Egipat. Al Arabija izveštava da u operaciji učestvuju avioni iz Egipta, Maroka, Jordana, Sudana, Kuvajta, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Katara i Bahreina.
Sjedinjene Države dale su međunarodni mandat vojnoj alijansi u borbi protiv napretka Hutu pobunjenika u Jemenu, čime su u stvari potvrdili svoju podršku kampanji čiji je cilj okončanje šire nestabilnosti i haosa koji su oterali predsednika Jemena u egzil, piše Gardijan.
SAD obezbeđuju „logističku i međunarodnu podršku“ snagama koje predvodi Arabija, potvrđeno je iz Bele kuće. Za razliku od nedavnih napada u Iraku i Siriji, SAD tvrde da u sadašnjoj operaciji u Jemenu nisu angažovani ni avioni ni vojnici te zemlje, ali insistira da je akcija legitiman odgovor na napredovanje Hutu pobunjenika. Gardijan piše da su SAD uspostavile čak „združene ćelije za planiranje“ zajedno sa Rijadom kako bi koordinirali vazdušnim napadima na Hute koji pokušavaju da svrgnu jemensku vladu.
Pristalice predsednika kažu da su povratili aerodrom u Adenu nakon teških borbi sa snagama Huta. Stanovnici lučkog jemenskog grada Adena (privremene prestonice Jemena od kada su Huti zauzeli Sanu i proterali predsednika Hadija) kažu da su ulice prazne budući da su vazdušni napadi pojačani. Vlasnik jedne radnje iz Adena Abdulžabar Mohamed u telefonskoj izjavi za Gardijan kaže da su ljudi uplašeni. „Oni ne znaju šta da očekuju“. Državna televizija koju kontrolišu Huti prenela je da je raspisana nagrada od 100.000 dolara onome ko uspe da uhvati Hadija.
Iako su Saudijci spremni na kopneni udar, stručnjaci naglašavaju da bi svaka kopnena ofanziva zahtevala dug i težak put kroz središte teritorije koju drže Huti na putu ka Adenu.
„Strateške promene u regionu u korist Irana, čiju zastavu nose Huti, ne mogu biti ignorisane“, kaže Anvar Gargaš, ministar spoljnih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata. Majkl Luis, profesor na univerzitetu u Ohaju, kaže da je ovde reč o sukobu između sunita i šiita, Saudijske Arabije i Irana. „SAD ne mogu ostati nezainteresovan posmatrač. Moraju izabrati stranu“, prenosi Gardijan.
Iran, za koga se veruje da podržava Hute, zatražio je hitnu obustavu operacije. „Vazdušni udari pod vođstvom Saudijaca trebalo bi odmah obustaviti jer je to protiv suvereniteta Jemena“, kazao je šef iranske diplomatije Mohamad Džavad Zarif, prenose iranske agencije. Ranije je iz iranskog Ministarstva spoljnih poslova saopšteno da su „vazdušni udari opasan korak koji će samo pogoršati krizu u Jemenu“.
Iran tvrdi da bi sunitska koalicija protiv šiitskih neprijatelja mogla da komplikuje napore u cilju okončanja sukoba koji će verovatno, tvrde u Teheranu, samo dodatno rasplamsati sektaške animozitete podgrevajući ratove širom Bliskog istoka. Poznavaoci političkih prilika ocenjuju da ovom ofanzivom najveći izvoznik nafte u svetu u stvari testira iranski uticaj u svom dvorištu bez direktne vojne podrške iz Vašingtona. Visoki iranski zvaničnici, međutim, isključili su mogućnost vojne intervencije.
Proširenje sukoba u Jemenu moglo bi, strahuju stručnjaci, da predstavlja rizik za svetske zalihe nafte, dok je cena sirove nafte Brent skočila gotovo šest odsto neposredno nakon početak operacije. Neimenovani lider Huta kazao je za Al Džaziru da vojna operacija gura ceo region u širi rat. Saudijska Arabija pokrenula je poslednji put vojnu akciju u Jemenu 2009. protiv Huta blizu saudijske granice.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.