Natalija Jovanović, dekanka niškog Filozofskog fakulteta, koji će, prema najavi, studenti danas blokirati, zahtevajući rasvetljavanje i odgovornost za tragediju na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je stradalo 15 ljudi, negira da je u julu hapšena u akciji SBPOK-a, te da navodno upravo zbog toga sada podržava studentske proteste.
„Nisam hapšena u toj akciji, ali nisam iznenađena zbog takvog blaćenja, pa bilo ono i najgluplje moguće, jer se ovde kroz toplog zeca provlače svi koji izražavaju tu vrstu podrške. Podneću tužbu protiv medija koji je to objavio, jer je reč o gluposti i kleveti, a studentima sam već rekla da sam uz njih, i da ću ostati uz njih, pa šta bude njima, neka bude i meni“, kaže Jovanović za Danas.
Pojedini provladini tabloidi i portali juče su objavili ili preneli informaciju da je u opsežnoj akciji SBPOK-a dekanka Jovanović lišena slobode, zajedno sa drugim rukovodiocima u obrazovanju, predvođenih bivšim državnim sekretarom u ministarstvu prosvete Nebojšom Ranđelovićem, a zbog sumnje da su izvršili krivična dela primanje i davanje mita, trgovina uticajem i zloupotreba službenog položaja, tako što su nameštali tendere u korist niškog preduzeća „Avenija sistem“.
Osumnjičeni su na taj način za sebe ostvarili visoku protivpravnu imovinsku korist, pišu oni.
Prema navodima tih medija, protiv dekanke Jovanović je podneta krivična prijava, nakon prikupljenih dokaza, kao i iskaza vlasnika „Avenije sistema“ Miroslava Vlajkovića i odgovornog lica u njegovom preduzeću Jelene Dekić u njihovim sporazumima o priznanju krivice da je ona „bila uključena u njihove kriminalne aktivnosti“.
„Pod pritiskom sudskog postupka koji se protiv nje vodi i kazne koja joj preti, Natalija Jovanović je došla na ideju da podrži aktuelne ‘studentske’ proteste u Nišu, iako nikada ‘ideološki’ nije bila na liniji sa njihovim organizatorima, o kojima se u prethodnom periodu u više navrata veoma negativno izražavala“, naveli su oni.
Dekanka Jovanović se, naime, kako ti mediji navode, „nada“ da bi svoju navodnu podršku studentima mogla da zloupotrebi kao svojevrsnu „zaštitu“ u slučaju osuđujuće presude zbog svojih „ranijih kriminalnih aktivnosti“, tako što će se neosnovano predstaviti kao „nevina žrtva političkog progona“.
„Policija jeste proveravala i javnu nabavku vezanu za uređenje prostorija za Konfučijev institut na našem fakultetu. Ne znam da li je protiv mene podneta krivična prijava, a ne isključujem mogućnost da se i to dogodi. Te radove jeste obavljala ta firma koja se pominje, ali na potpuno zakonit način, a pritom sve to nema nikakve veze sa mnom. Uostalom, da su našli i zrno sumnje, sigurna sam da bi mene među prvima uhapsili“, kaže Jovanović.
Ona negira da je njena podrška aktuelnim studentskim akcijama lažna, podsećajući da je decenijama unazad javno izražavala svoje stavove i bila učesnica ili podrška različitim protestima, pre svega studentskim.
Bila je aktivna učesnica građanskih i drugih protesta još tokom devedesetih godina prošlog veka, kaže.
I od kada je na funkciji dekanke, javno je podržala građanska, studentska, pa novinarska protestna okupljanja.
Mogla se sresti na „Protestu protiv dikature“, 2017. godine, što je bila prilična retkost među čelnicima državnih fakulteta u Srbiji.
„Podrška studentima je osnovni motiv zbog kojeg sam na ovim protestima. Uvek sam bila uz studente, i razumom i srcem, a moja je obaveza da to posebno budem u teškim vremenima“, kazala je tada za Danas.
Kao jedini dekan sa Univerziteta u Nišu, koji broji 13 fakulteta, učestvovala je i javno podržala i proteste „1 od 5 miliona“, dve godine kasnije.
Nastavnici Filozofskog fakulteta tada su prednjačili u potpisivanju pisma „Univerzitetska podrška protestima ‘Jedan od pet miliona’“, namenjenog akademskoj zajednici Srbije, što je za nju bilo „logično i prirodno“ jer je reč o fakultetu društveno- humanističke orijentacije.
U decembru 2021. godine učestvovala je i u ekološkim protestima, protiv projekta Rio Tinto, rudarenja litijuma i uništavanja prirode.
U aprilu 2022. godine ponovo je izabrana za dekanku, a „ćutanje“ nakon tog izbora prekršila je ovih dana, kada su studenti stupili u protest.
Kritičari joj pripisuju bliskost različitim političkim opcijama, „urušavanje“ naučnog integriteta fakulteta na čijem je čelu, kao i navodno koruptivno i autokratsko ponašanje.
Na funkciji dekanke nalazi se od 1. oktobra 2016. godine.
Redovna je profesorka na Departmanu za sociologiju.
Blokada Filozofskog fakulteta „do ispunjenja zahteva“
„Zauzimanje“ Filozofskog fakulteta danas u 11.52 časova organizuje neformalna grupa studenata, ne navodeći koliko će ono trajati.
Studentkinja Anđela Jeremić kazala je za Media i reform centar da će studenti po ulasku u zgradu pozvati profesore da im se priključe u blokadi, što će značiti „potpunu obustavu nastave i svih aktivnosti na fakultetu“.
„To neće biti nikakva blokada koja će trajati 6 sati, 12 sati, nego će trajati apsolutno do ispunjenja svih zahteva“, rekla je ona.
Prema najavi neformalne studentske grupe, Filozofski fakultet neće biti poslednji koji će studenti blokirati, a odluka o sledećem trebalo bi da bude doneta danas, na „studentskom plenumu“.
Stotinak niških studenata je u sredu blokiralo rektorat Univerziteta, koji su napustili istog dana uveče.
Oni su naveli da to čine u znak solidarnosti sa žrtvama pada nadstrešnice na rekonstruisanoj Železničkoj stanici u Novom Sadu, zahtevajući između ostalog da odgovorni budu sankcionisani, a da dokumentacija o rekonstrukciji bude javno objavljena, kao i da studenti koji su uhapšeni na protestima budu pušteni i represija nad demonstrantima obustavljena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.