Online diskusija: Operacija Oluja u politikama sećanja u Hrvatskoj i Srbiji 25 godina kasnije 1Foto: Printscreen/Youtube

Ove nedelje navršava se 25 godina od vojno-policijske akcije „Oluja“ kojom je okončan četvorogodišnji oružani sukob na teritoriji Hrvatske.

Oluja predstavlja veoma važnu tačku u kulturama i politikama sećanja u Hrvatskoj i Srbiji danas. U obe države, godišnjica se obeležava kroz državne manifestacije.

U Hrvatskoj, u pitanju je obeležavanje pobede i iskazivanje najveće zahvalnosti braniteljima, dok se u Srbiji organizuju komemoracije posvećene žrtvama zajedno sa Republikom Srpskom.

Proslava pobede i „domovinske zahvalnosti“ u Hrvatskoj zapostavlja zločine koji su počinjeni za vreme i nakon „Oluje“ i njihove žrtve.

S druge strane, u Srbiji se žrtve „Oluje“ komemoriraju kao najveće etničko čišćenje u Evropi od Drugog svetskog rata, bez osvrta na širi kontekst rata u Hrvatskoj koji je prethodio „Oluji“ kao i na prisilnu mobilizaciju izbeglica po njihovom dolasku u Srbiju.

Ove godine Boris Milošević, potpredsednik hrvatske vlade iz Samostalne demokratske srpske stranke prisustovaće državnom obeležavanju u Kninu, što je prvi put da predstavnik Srba u Hrvatskoj prisustvuje ovom događaju.

Ministar branitelja Tomo Medved je prvi predstavnik Vlade Hrvatske koji će prisustvovati obeležavanju godišnjie zločina u Gruborima. U Srbiji je zbog pandemije najavljeno manje obeležavanje kod Sremske Rače.

Tamo će biti postavljeno spomen obeležje, na mestu gde su izbeglice iz Hrvatske zadržavane i odakle su upućivane u istočnu Slavoniju i na Kosovo, a potom masovno prisilno mobilisane.

O Oluji u kontekstu kultura i politika sećanja u Hrvatskoj i Srbiji Jelena Đureinović iz Fonda za humanitarno pravo će razgovarati sa Vjeranom Pavlakovićem sa Univerziteta u Rijeci i Svenom Milekićem sa Univerziteta Maynooth u Irskoj.

Razgovor će se posebno osvrnuti na analizu ovogodišnjih obeležavanja u obe zemlje.

Diskusiju možete pratiti na Facebooku i Youtube kanalu REKOM mreže pomirenja u četvrtak, 6. avgusta, u 12h. Audio snimak razgovora biće objavljen i kao podkast Kulture sećanja u dijalogu na stranici: www.kulturesecanja.org.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari