Vodostaj Južne Morave na kojoj je proglašena vanredna odbrana od poplava i dalje raste. Zbog naglog topljenja snega, raste vodostaj Velike Morave i svih reka u Pomoravlju i Levču. Vanredna situacija proglašena je u Kruševcu, Doljevcu, Žitorađi i Zaječaru.
Vodostaji na Zapadnoj i Južnoj Moravi će od 7. do 12. marta biti u umerenom i većem porastu, sa mogućnošću dostizanja i prevazilaženja granica vanredne odbrane na gornjim tokovima Južne Morave i Zapadne Morave, navodi RHMZ. Vodostaji na Velikoj Moravi će do 13. marta biti u umerenom i većem porastu i kretaće se između redovne i vanredne odbrane od poplava, upozorio je danas Republički hidrometerološki zavod (RHMZ).
Kako javlja RTS, reka se izlila se u mestu Đunis.
Naselje Višnjar na Belom Timoku je najugroženija tačka od nadolaska Belog Timoka, koji zavisi od svrljiškog Timoka i od drugih pritoka i bujičnih voda koji dolaze iz pravca Knjaževca, javlja dopisnik RTS-a iz Zaječara.
Naselje pamti polave iz 2010. godine, i zbog toga je i mehanizacija i 5.000 džakova pripremljeno preventivno. Očekuje se veliki talas s obzirom na činjenicu da se topi sneg na Staroj planini i okolnim planinama koji bi mogao da oko podneva stigne u Višnjar.
Akumulacija Grliško jezero može da primi dva miliona kubika vode, pripremljena je za svu vodu koja dolazi sa podtupižničkog područja. Nema poplavljenih kuća i ugroženih života. Što se Crnog Timoka tiče, situacija je bolja, nivo reke raste. U porastu je i vodostaj reke Rasine zbog preventivnog ispustanja vode iz Ćelijskog jezera, javlja RTS.
Zbog topljenja snega sa Jastrepca i nabujalih potoka Ribarska Reka u Kaoniku je poplavila oranice, ali za sada domaćinstva nisu ugrožena. Poplavljeno nekoliko srpskih sela u centralnom delu Kosova i Metohije, najugroženiji su meštani sela Prilužje.
Nivo reke Toplice, nakon jučerašnjeg izlivanja, od sinoć je u opadanju, voda se povlači iz poplavljenih kuća, ali će sedamdeset pet stanovnika naselja Guba koji su evakuisani, i dalje ostati u prihvatilištu. Od jutros, u nižim delovima grada, koji su ostali bez vode zbog plavljenja bunara, vodosnabdevanje se normalizuje.
Iz preventivnih razloga, građani se vodom za piće i dalje snabdevaju iz cisterni, koje su postavljene na tri lokacije u gradu.
Osim u Prokuplju, vanredna situacija, zbog ugrožavanja naselja i polja, proglašena je i u opštini Žitorađa, gde su poplavljeni plastenici i polja. Vodostaj Toplice je i u ovoj opštini u opadanju, za poslednjih 12 sati je za pola metra niži.
Zbog obilnih padavina i neodržavanja rečnih korita poplavljeno je nekoliko srpskih sela u centralnom delu Kosova i Metohije. Najugroženiji su meštani sela Prilužje. Stotnak domaćinstava je poplavljeno, a pomoć meštanimane stiže.
Veći deo opštine Gadžin Han sada ima struju osim 2.500 domaćinstava u nekoliko sela, pošto je tokom jučerašnjeg dana usled bujice drvo palo na dalekovod.
Ničić: Prati se stanje na Timoku
Pratimo stanje na Belom Timoku i za sada nema većih izlivanja, sem onog u Vratarnici, izjavio je gradonačelnik Zaječara Boško Ničić i dodao da je tokom noći poplavljen i put koje povezuje naselja Borovac i Vrbica.
Ničić je, kako prenosi Fonet rekao da je Beli Timok stabilizovao vodostaj, navodeći da je u 37 mesnih zajednica ukinuta vanredna situacija.
U tim mesnim zajednicama i dalje raščišćavamo puteve i pokušavamo da stignemo da najudaljenijih pojata i katuna, gde su ostali stari, dodao je Ničić. On je istakao da Zaječaru pomažu RTB Bor, Srbijavode, Vojska Srbije i pripadnici Sektora MUP za vanredne situacije.
Vojska Srbije pomaže u odbrani od poplava
Na poziv Štaba za vanredne situacije grada Zaječara, pripadnici Komande za razvoj Timočke brigade i 11. pešadijskog bataljona angažovani su u odbrani od poplava u ovom gradu.
„Ukupno 30 pripadnika Vojske Srbije, zajedno sa kolegama iz Sektora za vanredne situacije MUP-a, angažovano je na ojačavanju nasipa u zaječarskom naselju Višnjar. Štab za vanredne situacije grada Zaječara je, zbog mogućeg izlivanja Belog Timoka, Crnog Timoka i Timoka, doneo Odluku o proglašenju vanredne situacije u tom gradu“, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Stefanović: Svi štabovi da preduzmu preventivne mere
Komandant Republičkog štaba za vanredne situacije i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović naložio je danas svim štabovima za vanredne situacije da hitno preduzmu sve preventivne mere kako bi se smanjio rizik od eventualnih poplava. On je objasnio da će usled povećanja temperature doći do topljenja snega što može izazvati izlivanje bujičnih potoka, a možda i reka.
„Važno je da se ljudi spreme. Vlada Srbije i njeni organi u prethodnom periodu radili su dosta na utvrđivanju obala“, rekao je ministar na vanrednoj sednici štaba.
Stefanović je naveo da je svim subjektima naloženo da se uspostavi potpuna koordinacija aktivnosti u izvršenju preventivnih mera na odbrambenim linijama i branama sa akumulacijama, kako bi se obezbedili neophodni uslovi za odbranu od eventualnih poplava.
Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić istakao je da je u narednom periodu, imajući u vidu hidrometerološke prognoze, neophodan potpuni monitoring i pripravnost svih snaga.
„Tokom jučerašnjeg dana imali smo neke preventivne evakuacije, ali nije bilo ozbiljnije štete. Sektor za vanredne situacije pojačao je u toku prethodnog dana prisustvo u Zaječaru, uputio dva specijalistička tima i koordinirano na terenu radi sa ljudima iz „Srbija voda““, rekao je Marić. On je istakao da Sektor za vanredne situacije u odnosu na 2014. godinu danas ima više obučenih ljudi, koji su opremljeniji za spasavanje i rad na vodi i dodao da će specijalistički timovi biti upućivani i dislocirani prema prognozi Hidrometerološkog zavoda i u dogovoru sa preduzećem „Srbija vode“.
„Ako se svi delovi sistema uključe kako očekujemo, ako bude potpuna pripravnost, mislim da ćemo iz predstojećeg perioda izaći bez većih šteta“, naglasio je Marić.
Direktor javnog preduzeća „Srbija vode“ Goran Puzović ukazao je da je vanredna odbrana od poplava proglašena na slivu Južne Morave i Timoka, dok na svim ostalim slivovima situacija stagnira.
„Na slivu Južne Morave danas postoji blago smirivanje situacija. Juče smo imali nekoliko manjih izlivanja. Najteža situacija bila je kod Prokuplja, gde je u romskom naselju došlo do izlivanja jedne manje pritoke“, rekao je Puzović. On je istakao da je na slivu Timoka situacija pod kontrolom i da je vrh talasa oko Zaječara.
„Nemamo taj veliki talas o kome se juče pričalo. Na terenu su pripadnici Sektora za vanredne situacije, preduzeća „Srbija vode“ i lokalne samouprave. Koordiniramo sve nepohodne mere i gradi se nasip dužine od 200 metara kako bi se zaštitilo pet kuća, koje mogu biti ugrožene“, naveo je Puzović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.