Britanija je upozorila neke članice UN da postoji nekoliko većih pretnji globalnoj bezbednosti od klimatskih promena, upućujući veoma oštru poruku koja prognozira oružane konflikte povodom oskudnih izvora hrane, vode i zemlje. Ministar inostranih poslova Velike Britanije Margaret Beket predsedavala je prvom debatom o globalnom zagrevanju u Savetu bezbednosti UN.
Britanija je upozorila neke članice UN da postoji nekoliko većih pretnji globalnoj bezbednosti od klimatskih promena, upućujući veoma oštru poruku koja prognozira oružane konflikte povodom oskudnih izvora hrane, vode i zemlje. Ministar inostranih poslova Velike Britanije Margaret Beket predsedavala je prvom debatom o globalnom zagrevanju u Savetu bezbednosti UN. Debata je sazvana uprkos kritikama zemalja kao što su Indija i Kina koje tvrde da je to pitanje van mandata Saveta bezbednosti za očuvanje međunarodnog mira.
Predstavnici više od 52 zemlje prisustvovali su debati koju je inicirala Britanija, trenutno predsedavajuća Savetom bezbednosti. Beketova je novinarima pre sastanka izjavila: „Ovo je pitanje koje je pretnja miru i bezbednosti cele planete. Ovo bi trebalo da bude pravo mesto za debatu“.
Unutar foruma Beketova je izjavila da nedavne naučne dokaze pojačavaju, ili pak premašuju, najgori strahovi povodom klimatskih promena. Ona je upozorila na „nezabeležen stepen“ migracija zbog poplava, bolesti i gladi. Suša i slabi prinosi mogli bi uzrokovati intenzivnu trku za hranom, vodom i energijom, dok bi ekonomsko uništenje moglo da bude slično Drugom svetskom ratu, izjavila je Beketova. „Klimatske promene su bezbednosno pitanje, ali ne i stvar ograničene nacionalne bezbednosti – to je nova dimenzija. To je pitanje naše kolektivne bezbednosti u lomljivom i uzajamno zavisnom svetu“, dodala je britanski ministar.
Britansko ministarstvo citiralo je napomene predsednika Ugande Joverija Musevenija da je globalno zagrevanje „delo agresije bogatih protiv siromašnih“.
Inicijativa Londona naišla je na različit prijem u UN. Dok su evropske zemlje pohvalile Britaniju, zemlje u razvoju su rezervisane i vide klimatske promene kao ekonomsko pitanje koje treba da bude rešeno na generalnoj skupštini.
Pakistan i Južna Afrika negodovali su povodom debate. Grupa 77, koja predstavlja siromašne zemlje, optužila je Britaniju za pokušaj širenja moći elite u Savetu bezbednosti. Britanske diplomate kažu da nameravaju da podstaknu diskusiju i da ovo pitanje stave na međunarodni dnevni red. Britanija je ukazala na nasilje u Darfuru kao primer delimičnog sukoba koji uzrokuje degradaciju zemlje.
Aktuelni britanski ambasador u UN Alehandro Volf izjavio je da klimatske promene „jasno predstavljaju otvoreni izazov“ i priznao da bi nedostatak energetskih izvora mogao da „pogorša ekonomske i političke probleme“. Volf dodaje da se SAD bore s ovim pitanjem kroz razne pomoćne inicijative koje promovišu čistu energiju i dodao da bi ekonomski rast pomogao zemljama da se obračunaju s globalnim zagrevanjem. Organizacije za zaštitu životne sredine pozdravile su debatu u UN.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.