Opomena za poštene policajce 1Foto: Dejana Majstorović

Pripremno ročište u procesu protiv bivših policajaca Milana Dumanovića i Mladena Trbovića, osumnjičenih za odavanje službene tajne u slučaju „Potočari“, održano je danas u Višem sudu u Beogradu.

Postupak, koji se vodi pred sudom u Beogradu, nije otvoren za javnost, a glavni pretres je zakazan za 28. maj.

– Imajući u vidu da je ovo bilo pripremno ročište, ne mogu da govorim o samom postupku, osim da sam ubeđen da je ovo čist revanšizam političko-parapolicijskih snaga u okviru MUP-a Srbije i BIA prema neposlušnim pripadnicima, a istovremeno i opomena poštenim radnicima kako mogu da prođu ako pokušaju da urade nešto slično. tj. da ukažu na zloupotrebe svojih pretpostavljenih. Mislim da će umnogome političke okolnosti u državi uticati na sam postupak, ističe Milan Dumanović za Danas.

Umesto da ih nagradi za hrabrost ili im dodeli status uzbunjivača, jer su javno progovorili o nelegalnom boravku pripadnika Odeljenja za opservaciju i dokumentovanje (OOD) MUP-a na komemoraciji žrtvama genocida u Srebrenici 2015, kada je napadnut tadašnji premijer Aleksandar Vučić, država Srbija nastavlja krivično-pravni progon Dumanovića i Trbovića.

Podsetimo, Dumanović je najpre za Al Džaziru rekao kako je usmeno naređenje da se krene u Potočare dobio rano ujutro na dan komemoracije. U Srebrenicu je krenuo sa još 18 kolega, zadatak je bio da tajno snimaju komemorativni skup. Nakon što su u avgustu prošle godine podneli krivične prijave protiv Dejana Milenkovića, načelnika Službe za specijalne istražne metode, Gorana Nešića, načelnika OOD-a, Tomislava Radovanovića, zamenika načelnika OOD-a i Dijane Hrkalović, sekretarke Uprave kriminalističke policije MUP-a Srbije, zbog zloupotrebe službenog položaja i trgovine uticajem, smatrajući ih odgovornim za naredbu da tajno snimaju komemorativni skup, za Dumanovića i Trbovića su usledili teški trenuci.

Njihove krivične prijave su ubrzo odbačene, potom su 31. decembra 2016. uhapšeni „zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo odavanje službene tajne“, pušteni iz pritvora, a nakon toga, prvo Trboviću, a potom i Dumanoviću, uručeni su otkazi, a ceo slučaj je tužilaštvo proglasilo državnom tajnom. Inače, prema zakonima Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, pripadnici snaga bezbednosti strane države ne mogu sprovoditi zadatke na teritoriji BiH bez odobrenja te države.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari