Centralna izborna komisija odbacila je juče tvrdnje evropskih posmatrača da protekli parlamentarni izbori u Rusiji nisu bili slobodni i da nisu odgovarali evropskim standardima. Posmatrači OEBS i Saveta Evrope oštro su kritikovali protekle izbore u Rusiji na kojima je dvotrećinsku većinu osvojila partija Vladimira Putina.

Centralna izborna komisija odbacila je juče tvrdnje evropskih posmatrača da protekli parlamentarni izbori u Rusiji nisu bili slobodni i da nisu odgovarali evropskim standardima. Posmatrači OEBS i Saveta Evrope oštro su kritikovali protekle izbore u Rusiji na kojima je dvotrećinsku većinu osvojila partija Vladimira Putina. „Izbori za Državnu Dumu nisu bili fer i nisu ispunili mnoge od obaveza i standarda za demokratske izbore koje su postavili OEBS i Savet Evrope“, navedeno je u saopštenju zajedničke posmatračke misije parlamentarnih skupština te dve organizacije.

PUTIN: Podrška Jedinstvenoj Rusiji znak poverenja građana

Moskva – Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je da je pobeda njegove stranke Jedinstvena Rusija na izborima znak poverenja građana i zahvalio biračima na podršci. Putin je novinarima rekao da je Jedinstvena Rusija sa 315 osvojenih mandata ojačala pozicije i dobila „ubedljivu“ većinu u parlamentu, koja je za 12 mandata brojnija u odnosu na većinu koju je ta stranka predvodila u prethodnom sazivu parlamenta.

„Ove izjave ne odražavaju objektivnu realnost i diktirane su principima političke svrsishodnosti“, izjavio je član Centralne izborne komisije Igor Borisov. Na osnovu 98 odsto prebrojanih glasova, Jedinstvena Rusija je osvojila 64,1 odsto, rezultat koji se može prevesti kao ustavna većina u ruskoj Dumi. Tri druge partije prešle su cenzus od sedam odsto, što je neophodno da bi imale svoje predstavnike u Dumi – opozicioni komunisti sa 11,6 odsto glasova i dve partije naklonjene Kremlju, Liberalno-demokratska partija Vladimira Žirinovskog sa 8,2 odsto i Pravedna Rusija Sergeja Mironova 7,8 odsto. Na izbore je izašlo 60 odsto od 180 miliona registrovanih birača, što je povećanje u odnosu na prethodne izbore 2003.

Regionalni posmatrači: Izbori bili demokratski

Moskva – Posmatrači Zajednice nezavisnih država ZND i Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) ocenili su da su protekli parlamentarni izbori u Rusiji bili demokratski i slobodni. Međunarodni posmatrači ZND su u saopštenju naveli da su izbori bili „slobodni i transparentni“ i pozvali su i druge posmatrače da se pridruže takvoj oceni. Posmatrači ŠOS ocenjuju da su izbori protekli „slobodno i legitimno i u celini otvoreno’, izjavio je zamenik generalnog sekretara te regionalne organizacije Gao Jujšen.

Opozicione partije, uključujući i komuniste, opisale su glasanje kao tešku manipulaciju. One su najavile trodnevne proteste kao legalan način da ospore rezultate izbora. „Ne verujemo brojkama Centralne izborne komisije i sprovešćemo paralelno prebrojavanje glasova“, izjavio je lider komunista Genadi Zjuganov. Komunisti su se takođe žalili da su izborni zvaničnici organizovali ture po kućama noseći mobilne glasačke kutije, ne bi li primorali ljude da glasaju za Jedinstvenu Rusiji.
Boris Njemcov, jedan od lidera reformskog Saveza desnih snaga koji nije uspeo da pređe sedmoprocentni cenzus, pozdravio je ocenu evropskih posmatrača. On je rekao da su međunarodni posmatrači razumeli da su izbori bili „najnepravedniji za poslednjih 17 godina“ i da to „nisu ni bili izbori, već specijalna operacija u kojoj su aktivirani Federalna služba bezbednosti, Ministarstvo policije i druge službe“.
Prema izvorima BBC, nezavisna ruska grupa Golos za praćenje izbora prenela je da je bilo serija neregularnosti, kao što su obećanja da će glas Jedinstvenoj Rusiji ići u nagradnu lutriju. Lilja Šibanova, direktor Golosa, organizacije sa 2.000 posmatrača širom zemlje, rekla je: „Videli smo dosad nezabeležene pokušaje manipulisanja glasovima. Bilo je masovnih prisiljavanja na glasanje i drugih neregularnosti“.
Šibanova je izjavila su mnogi radnici u državnom sektoru i studenti bili primorani da glasaju na svom radnom mestu ili univerzitetu, a ne na biralištima. U nekim regionima izdato je čak 54 puta više naloga za glasanje izvan birališta nego na izborima 2003.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari