Poslanicici iz redova ukrajinske opozicije juče su bacali jaja i dimne bombe u parlamentu, nakon što je izglasan sporazum kojim se bazi ruske mornarice na Krimu produžava ostanak do 2042. Hiljade demonstranata, pristalica opozicije, protestovali su ispred zgrade parlamenta nakon što su poslanici iz koalicije novoizabranog predsednika Viktora Janukoviča odobrili ostanak baze.

Predsednik parlamenta Volodimir Litvin bio je prinuđen da pod kišobranom nađe zaklon od jaja kojim su ga gađali opozicionari. U dvoranu parlamenta bačene su dve dimne bombe, te se zbog dima koji je ispunio prostoriju oglasio protivpožarni alarm. Međutim, poslanici su nastavili diskusiju i izglasali sporazum u poslednjih nekoliko minuta zasedanja.

Poslanici iz redova bivše premijerke Julije Timošenko smatraju da se tom bazom izdaju ukrajinski nacionalni interesi. Oni su želeli da je uklone nakon isteka postojeće dozvole 2017. Međutim, parlament je sa 236 glasova, što je za deset više od potrebnog minimuma, ratifikovao produžetak dozvole za ostanak baze.

Janukovič je sa ruskim liderom Dmitrijem Medvedevim 21. aprila postigao dogovor prema kojem se produžava ostanak baze i smanjuje se cena ruskog gasa za trideset odsto za Ukrajinu, što predstavlja podsticaj za posustalu ukrajinsku ekonomiju.

Ruska flota ima bazu u Sevastopolju još od vremena vladavine Katarine Velike u 18. veku. Međutim, prema sporazumu koji je postignut pošto je Ukrajina stekla nezavisnost nakon raskida sa Sovjetskim Savezom, flota je bila u obavezi da se povuče 2017. Juščenko, Janukovičev prozapadno orijentisani prethodnik koji se zalagao za članstvo Ukrajine u NATO, ulagao je napore dok je bio na vlasti da se flota povuče 2017.

Međutim, novoizabrani predsednik Janukovič, rešen da popravi veze sa bivšim sovjetskim gospodarom Ukrajine smatra da crnomorska flota ne ugrožava ukrajinske nacionalne interese, već unapređuje evropsku bezbednost. Janukovičevi protivnici kažu da on deluje protiv ustava. Međutim, stručnjaci naglašavaju da je ustav dvosmislen, odnosno da sadrži dva kontradiktorna člana o stranim vojnim bazama u zemlji.

Protivnici crnomorskog sporazuma kažu da bi zahvaljujući pružanju „gostoprimstva“ crnomorskoj floti Ukrajina mogla da bude uvučena u buduće konflikte Moskve s drugim silama. S druge strane, zagovornici sporazuma su naglasili da je Krim bio deo Rusije sve dok ga tadašnji sovjetski lider Nikita Hruščov nije predao Ukrajini 1950-ih. U tom regionu živi pretežno ruski nastrojeno stanovništvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari