Japanski parlament položio je juče temelje za amandmane na pacifički ustav zemlje, „predajući u ruke“ premijeru Šinzu Abeu potrebnu političku pobedu i jačajući njegove napore da vojsci da veću međunarodnu ulogu.
Uglavnom ceremonijalni Gornji dom parlamenta usvojio je vodeće smernice za amandmane na ustav koji bi eventualno mogli da omoguće vojsci da preduzme značajniju ulogu u budućim sukobima.

Japanski parlament položio je juče temelje za amandmane na pacifički ustav zemlje, „predajući u ruke“ premijeru Šinzu Abeu potrebnu političku pobedu i jačajući njegove napore da vojsci da veću međunarodnu ulogu.
Uglavnom ceremonijalni Gornji dom parlamenta usvojio je vodeće smernice za amandmane na ustav koji bi eventualno mogli da omoguće vojsci da preduzme značajniju ulogu u budućim sukobima. Abe, koji jača vojnu saradnju sa SAD i zahteva da škole uče decu patriotizmu, vodio je kampanju za smanjenje ustavnih ograničenja na vojne akcije.
Mnogi analitičari vide ustavne promene kao korak u pravcu pouzdanijeg Japana koji bi mogao da iznenadi azijske susede koji još uvek gaje gorke uspomene na period japanskog imperijalizma tokom prošlog veka.
„Iako Japan ne namerava da postane vojna sila, preispitivanje ustava bi susedne zemlje mogle videti kao korak u pravcu militarizma“, izjavio je Hiro Kacumata, analitičar za odbranu iz Singapura.
Predlog zakona omogućava parlamentu da u naredne tri godine radi na nacrtu amandmana. „Važno je produbiti dalju javnu raspravu pre primene predloga zakona“, izjavio je sekretar šefa kabineta Jasuhisa Šiozaki kratko pre glasanja u Gornjem domu. Predlog zakona izazvao je oštre kritike opozicionih poslanika koji su izjavili da je pogrešan i ima za cilj jačanje slike o Abeu pre ključnih izbora u julu. Mnogi Japanci imaju poverenja u pacifičku klauzulu ustava koja je od 1945. sačuvala zemlju od rata, sprečila oživljavanje militarizma i omogućila da se Japanci više usredsrede na ekonomski razvoj i napredak.
Prema istraživanju javnog mnjenja koje objavljeno juče, 62 odsto Japanaca izjavili su da misle da sadašnja vladina interpretacija ustava, koja sprečava Japan da odbrani svoje saveznike koji su napadnuti, treba da ostane netaknuta. Broj Japanaca koji dele isto mišljenje porastao je za 7.4 odsto od kada je u aprilu obavljeno slično istraživanje, prenela je novinska agencija Kjodo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari