U Siriji je juče održan referendum o izmenama sirijskog ustava koji predviđa politički pluralizam, kao i manja ovlašćenja predsednika države koji će ubuduće moći da bude na vlasti samo dva mandata, saopštila je državna televizija, prenela je Beta.

Više od 14 miliona Sirijaca starijih od 18 godina pozvano je da izađe na birališta, međutim opozicija koja traži ostavku predsednika Bašara al-Asada pozvala je na bojkot referenduma. Referendum je održan gotovo godinu dana od kako je u Siriji izbila pobuna koju režim predsednika Asada pokušava svim sredstvima da uguši.

U sukobima sa snagama režima i bombardovanju Homsa kao glavnog uporišta opozicije, u Siriji je do sada poginulo oko 7.000 ljudi, navode nevladine organizacije. U nasilju u subotu poginule su 94 osobe, među kojima 68 civila, navodi sirijska nevladina organizacija Opservatorija za ljudska prava. Organizovanje referenduma deo je reformi koje je režim obećao u pokušaju da smiri pobunu, međutim opozicija ukazuje da je novi tekst Ustava suštinski isti kao i stari, i poziva Sirijce da ne izlaze na birališta.

Najveću izmenu u novom tekstu Ustava pretrpeo je član 8 Ustava iz 1973. gde je do sada pisalo da svemoćna partija Baas „rukovodi zemljom i društvom“, a od sada se uvodi „politički pluralizam“. Ipak, predsednik i dalje zadržava značajna ovlašćenja, jer je on taj koji bira premijera i vladu nezavisno od većine u parlamentu. Predsednik takođe ima pravo da u određenim slučajevima odbaci zakone koje je izglasao parlament.

U članu 88 navodi se da predsednik države može biti biran samo u dva sedmogodišnja mandata, ali se u članu 155 dodaje da nove mere stupaju na snagu 2014. što u teoriji Asadu daje pravo da provede još 16 godina na vlasti.

U Jordanu oko 80.000 sirijskih izbeglica

Aman – Jordanske vlasti su saopštile da je ta zemlja primila do sada više od 80.000 sirijskih izbeglica koje beže pred nasiljem u svojoj zemlji. Ministar informisanja Rakan al-Madžali izjavio je juče da je u Jordan legalno ušlo 73.000 izbeglica iz Sirije prelazeći severnu jordansku granicu. Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je prošle sedmice da je oko 10.000 Sirijaca, uključujući i pripadnike bezbednosnih snaga, prebeglo u Jordan nelegalnim putem. Izbeglice koje dolaze u Jordan uglavnom se dočekuju uz simpatije. Jordanske porodice ih privremeno primaju kod sebe, a dobijaju i pomoć jordanske vlade, privatnih organizacija i UN. Beta-AP

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari