Snage reda lojalne libijskom vođi Moameru Gadafiju sukobile su se juče s protivnicima režima, pucajući na njih u više delova Tripolija, a pretpostavlja se i da ima mrtvih.
– Snage reda pucale su na demonstrante. Ima mrtvih na ulicama Sug Al Jomae – izjavio je neimenovani svedok, prenosi Beta. Još neki svedoci iz i istočnog dela prestonice, poput Ben Ašura i Fašluma, naveli su da snage reda „pucaju na sve koji se nađu na ulici“.
Libijska opozicija tvrdi da je „oslobodila“ gradove na istoku zemlje, na zapadu su juče zabeležene oštre borbe protivnika i pristalica režima, a međunarodna zajednica pojačava pritisak na Gadafija u pokušaju da zaustavi krvoproliće. Protesti su se proširili zapadno od Tripolija, po priobalnim gradovima ili onima blizu priobalja, koji su do sada bili pošteđeni nemira i pojavili su se navodi da se naoružane pristalice opozicije pripremaju za marš na prestonicu.
Prema informacijama koje su preneli inostrani mediji, u gradu Misurata (150 kilometara od Tripolija) izbili su neredi, a sukoba je bilo i u Zaviji (60 kilometara od glavnog grada), gde su prema državnim medijima „teroristi“ oteli više vojnika, dok je u Bengaziju, u napadu snaga lojalnih vlasti na civile navodno poginulo 23 ljudi, a 44 ih je ranjeno.
U Bengaziju, mestu koje je postalo sedište protivnika Gadafija, oko hiljadu demonstranata okupilo se ispred lokalnog suda. Neki od njih postavili su šatore na trgu, a sa bandera visile su lutke sa likom omraženog vođe. Ulicama su kružile policijske patrole, ali i naoružani civili.
Stotine stranaca bili su i juče zarobljeni zbog lošeg vremena na trajektima kojima je trebalo da isplove iz Libije, a jak vetar sprečavao je poletanje aviona za evakuaciju. Oko 167 Amerikanaca i 118 državljana drugih zemalja čekalo je isplovljavanje trajekta iz luke u Tripoliju od srede, naveo je Stejt department. Desetine hiljada stranaca pokušavaju da napuste Libiju. Amerikanci, Turci i Kinezi pokušavaju da se ukrcaju na brodove, dok se Evropljani uglavnom evakuišu avionima, a državljani severnoafričkih zemalja drumom.
U pokušaju da umire bunt, vlasti su najavile na državnoj televiziji pomoć od 400 dolara libijskim porodicama, kao i povećanje plata za 150 odsto nekim funkcionerima. Saif al Islam, jedan od sinova libijskog vođe, rekao je juče u intervjuu za tursku televiziju da će njegova porodica ostati u Libiji.
– Naš plan A je da živimo i umremo u Libiji. Plan B je da živimo i umremo u Libiji – izjavio je Al Islam.
Gadafijev sin je priznao da su snage odane libijskom vođi izgubile kontrolu nad istočnim delom države, ali je izrazio nadu da će vlasti uskoro ponovo uspostaviti kontrolu nad tom oblasti.
– Ima više od dva miliona stanovnika u toj zoni, a terorista ima najviše 200 ili 300. Narod nas zove i ne možemo dozvoliti da šačica terorista kontroliše deo Libije i stanovništvo u njemu – rekao je Al Islam.
Ambasadori Libije u Francuskoj i pri Unesku, čije je sedište u Parizu, podneli su juče ostavke, osudili represiju u državi, i izjavili da se „pridružuju revoluciji“ protiv Gadafija. „Osuđujemo represiju u Libiji. Objavljujemo naše jedinstvo sa narodom i podršku narodnoj revoluciji“, pročitali su ispred ambasade zajedničko saopštenje libijski ambasador u Francuskoj Salah Zaren i ambasador te zemlje pri Unesku, Abdul Salam el Galali. Libijsku ambasadu u Parizu je u noći između četvrtka i petka zauzela grupa libijskih opozicionara, koji su izbacili osoblje iz te zgrade.
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton kazala je da će EU početi da primenjuje restriktivne mere protiv Libije da bi tamo što pre prestalo nasilje. Eštonova je precizirala da to podrazumeva zabranu putovanja i zamrzavanje imovine libijskih funkcionera, ali je naglasila da do sada niko nije pomenuo vojnu intervenciju. Visoka komesarka Ujedinjenih nacija za ljudska prava Navi Pilaj izjavila je da postoje izveštaji o masovnim ubistvima u Libiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.