Francuska opozicija nedavno je optužila šefa države Nikolu Sarkozija da upotrebljava retoriku svojstvenu ultradesnici u pokušaju da dobije nove političke poene. Glavni trn u oku Sarkozijevim protivnicima predstavlja inicijativa vlade u Parizu o uklanjanju oko 300 nelegalnih romskih naselja, kao i plan o deportovanju svih bugarskih i rumunskih Roma za koje se utvrdi da su počinili neko krivično delo u Francuskoj.
Za razliku od predstavnika romske zajednice, organizacija koje se bore za ljudska prava i opozicije, koji tvrde da su imigranti diskriminisani, francuski predsednik ocenio je da je donošenje takvih mera bilo neophodno u cilju sprečavanja nasilja, nalik prošlomesečnim sukobima policije i stanovnika Grenobla. Neredi su izbili kada je policija u susednom mestu Urjaž-le-Bensu ubila 27-godišnjeg imigranta osumnjičenog za pljačku kazina prilikom pokušaja bekstva. U znak odmazde, stanovnici siromašne četvrti Viljnev, gde je stanovao ubijeni, zapalili su gotovo 60 automobila i pucali na policiju.
Nedugo posle sukoba Sarkozi je održao govor u Grenoblu i prvi put otvoreno doveo u vezu imigraciju i kriminal, što je do tada smatrano tabu temom. Između ostalog, naglasio je da bi francusko državljanstvo trebalo oduzeti svim strancima koji ugroze život pripadnicima policije, ili počine prestupe kao što su poligamija i „žensko obrezivanje“, običaje koji su rasprostanjeni na severu Afrike. Šef države ocenio je, takođe, da deca imigranata koja počine neki prestup pre punoletstva ne treba da automatski dobiju francusko državljanstvo. „Francusko državljanstvo se stiče, i pojedinci moraju dokazati da su vredni toga. Kada otvorite vatru na predstavnike organa reda, više niste dostojni toga da budete Francuz“, istakao je.
Opozicija ocenjuje da pričama o „zločinu i kazni“ i čestim pominjanjem imigranata francuski predsednik zapravo želi da ponovo pridobije deo glasača koji su mu okrenuli leđa i priklonili se ultradesničarskom Nacionalnom frontu, stranci koju je osnovao kontroverzni političar Žan Mari le Pen, kao i da skrene pažnju javnosti sa tvrdnji da je njegova administracija tajno dobijala novčana sredstva od vlasnice Loreala Lilijan Betankur. U tom kontekstu, navodi se da je Sarkozi isti „recept“ primenjivao i u vreme kada je bio ministar unutrašnjih poslova i maštao o stupanju na državno kormilo tokom predizborne kampanje 2007. godine.
Reagujući na nedavni javni nastup francuskog lidera, Martina Obri, vođa Socijalističke partije, naglasila je da njegovi komentari „predstavljaju odraz antirepublikanskog zaokreta koji uništava Francusku i njene vrednosti“. Stav Obrijeve deli zvaničnik Zelene stranke Noel Mamer, koji tvrdi da Le Pen i njegova kćerka Marin više ne moraju ništa da pričaju, budući da njihov dvojnik Sarkozi govori u njihovo ime“.
S druge strane, Marin le Pen izjavila je da komentari šefa države „potvrđuju kriminalni karakter pojedinih imigranata“, što predstavlja „istinu“ zbog koje je stranka njenog oca bila „progonjena“ više od tri decenije. Četrdesetjednogodišnja političarka, koja će u januaru 2011. verovatno naslediti Le Pena na kormilu Nacionalnog fronta, takođe je pozvala Sarkozija da „preduzme dalje korake“ u domenu imigracije i borbe protiv kriminala.
Video-snimak koji je šokirao svet
Video-snimak objavljen na Jutjubu na kojem je prikazano kako francuski policijaci iz okruga Sen Deni na silu pokušavaju da razbiju demonstracije imigranata afričkog porekla, koji su nezadovoljni zbog isterivanja iz kuće koju su nelegalno zaposeli, šokirao je svetsku javnost. Vrhunac brutalnosti predstavljala je upotreba nasilja nad majkama sa malom decom i trudnicama, koje je policija vukla po zemlji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.