Građani treba da izbegavaju da hrane labudove na otvorenim područjima u Vojvodini, upozorio je Pokrajinski zavod za zaštitu prirode.
Zavod je podsetio da je Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine potvrdila nalaz virusa H5N8 kod divljih ptica na vodenim staništima u migraciji.
Konkretna lokacija gde je ustavoljen problem jeste Koviljsko-petrovaradinski rit, gde je pronađeno nekoliko uginulih ptica. U saopštenju upućenom javnosti kaže se da virus nije potencijalno opasan za ljude, već za domaće životinje, naročito živinu.
– Proteklih deset dana oko 15 jedinki labuda grpca, kod kojih je otkriven virus ptičjeg gripa je uginulo. Sve se dešava na lokalitetu Tikvara-Šlajz, u Specijalnom rezervatu prirode “Koviljsko-petrovaradinski rit” gde trenutno boravi oko 70 jedinki ove vrste labuda. Da bi se sprečila zaraza drugih životinja, naročito domaće živine, ne treba uznemiravati ovo jato, niti dozvoliti mešanje sa živinom, kaže Marko Tucakov, ornitolog Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.
Vrsta koja je, među vodenim pticama, najviše apostrofirana kao rezervoar i prenosnik virus ptičjeg gripa je labud grbac koji spada u zaštićenu pticu u Srbiji. Ova vrsta je sve brojnija u našoj zemlji, upozoravaju stručnjaci.
– Trenutno se u Srbiji zadržava od 1.500 do 2.000 jedinki ove vrste, i to na velikom broju lokacija. Kako bi se smanjila mogućnost njihovog kontakta sa ljudima i živinom, potrebno je da se izbegava hranjenje labudova, kako se oni ne bi približavali naseljima, kaže Tucakov.
S obzirom na to da je sada u Srbiji sezona lova na ptice vodenih staništa, kojom je obuhvaćeno pet vrsta divljih pataka, liska i dve vrste divljih gusaka, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode pozvao je korisnike lovišta da privremeno obustave lov na gluvaru, krdžu, patku zviždaru, grogotovca, riđoglavu patku, lisku, slisastu gusku i gusku glogovnjaču. Sezona lova na njih traje do 28. februara, a svaki lov uzrokuje povećano uznemiravanje jata divljih ptica, koje se rasprše po veoma širokom području, čime se povećava mogućnost ubrzanog prenosa potencijalnog virusa.
Bare omiljena zimovališta’]
Početkom decembra ptice vodenih staništa – patke, guske, labudovi, gnjurci, ždralovke, vranci, šljukarice – završavaju svoju jesenju seobu i počinju zimovanje. Na migratornom putu od Afrike do Evrope kroz našu zemlju omiljene lokacije su im brojne bare, livade, ribnjaci, akumulacije, obale jezera i reka u Vojvodini. Na velikom broju ovih lokacija zadržava se oko 70 vrsta ovih ptica, jedinke ili zimujuća jata različite brojnosti. Tačan broj biće uvtrđen tokom januara, kada će biti održan Međunarodni popis ptica vodenih staništa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.