U Poljskoj je naređena opšta mobilizacija, pod zastavu su pozvani svi rezervisti do 40 godina.
Naredba o mobilizaciji glasi da svi sposobni ljudi od 18 do 40 godina starosti treba odmah da se jave svojim komandama, piše list Vreme pre 80 godina.
U zvaničnom saopštenju opravdavaju se vanredne vojne mere tvrdnjama da koncentracija nemčakih vojnih trupa pored poljskih granica, a naročito ulazak nemačkih trupa u Slovačku, ugrožava Poljsku.
U saopštenju se takođe navodi da politika poljske vlade ostaje nepromenjena, a to je politika lojalne saradnje sa svim državama.
Kako list Vreme piše, mere predostrožnosti sprovedene su i u Italiji.
Prve mere koje je rimska vlada preduzela u vezi sa međunarodnom situacijom, primljene su u Italiji mirno.
Stanovništvo je počelo da napušta veće nastanjene centre, iako ne u velikom broju. Od iduće nedelje obustavlja se sav promet privatnih automobila.
Po restoranima može da se dobije samo jedno glavno jelo. Najzad, zabranjeno je preletanje italijanske teritorije avionima.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
U listu Pravda pišu da je Nemačka prihvatila engleske predloge u pogledu procedure, ali ne i u pogledu suštine rešenja spora.
Danas se još ništa konkretno ne zna o sadržini engleskih predloga.
I britanskoj i nemačkoj vladi je, izgleda, stalo da se sadašnji kontakt održi u tajnosti, kako ne bi bio kompromitovan učešćem javnosti.
Ipak, ima činjenica na osnovu kojih bi se moglo zaključiti da je kritični momenat u krizi već prebrođen i da se početkom pregovora s Engleskom prešlo u fazu miroljubivog rešenja spora.
Neki krugovi, izričito diplomatski, zaista, pridaju veliki značaj ovim pregovorima i na osnovu toga zaključuju da će se sve svršiti bez rata.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.