Kada je reč o nefunkcionisanju dela lokalnih samouprava u Srbiji, Leskovac svakako nije usamljeni primer, ali je svakako najdrastičniji. Mada je od lokalnih izbora u Leskovcu prošlo čitavih pet meseci, još uvek nije konstituisan lokalni parlament. Upravo zbog toga u ovoj opštini na jugu Srbije još uvek nije usvojen opštinski budžet, te je celokupno funkcionisanje oslonjeno na privremeno finansiranje, na osnovu kojeg se, kako kaže Vladan Marinković, predsednik opštine Leskovac, ne mogu obezbediti dovoljna sredstva, zbog čega su građani Leskovca i okoline već pet meseci taoci političkih interesa i inata.

Kada je reč o nefunkcionisanju dela lokalnih samouprava u Srbiji, Leskovac svakako nije usamljeni primer, ali je svakako najdrastičniji. Mada je od lokalnih izbora u Leskovcu prošlo čitavih pet meseci, još uvek nije konstituisan lokalni parlament. Upravo zbog toga u ovoj opštini na jugu Srbije još uvek nije usvojen opštinski budžet, te je celokupno funkcionisanje oslonjeno na privremeno finansiranje, na osnovu kojeg se, kako kaže Vladan Marinković, predsednik opštine Leskovac, ne mogu obezbediti dovoljna sredstva, zbog čega su građani Leskovca i okoline već pet meseci taoci političkih interesa i inata. Na drugoj strani, za razliku od nekih drugih opština sa sličnim problemima u kojima su, pokazalo se, partije još uvek aktuelne republičke vladajuće koalicije imale interes uvele privremene mere, Leskovac je prepušten sebi, zbog čega i predsednik opštine i građani s nestrpljenjem očekuju formiranje nove vlade Srbije čime bi se najzad, kako kaže Marinković, stavila tačka na višemesečnu agoniju. Za ovakvo stanje, prema oceni prvog čoveka opštine, najodgovornija je DSS čiji su odbornici odbili da se priključe demokratskom bloku koji čine DS, G17 Plus, SDP i SPO i na taj način konstituišu opštinsku skupštinu.
– Ovakvo stanje direktno se odražava na funkcionisanje opštine od najbanalnijih, ali ništa manje značajnih stvari kao što je javna higijena, pa sve do investicionih ulaganja, jer niko nije spreman da investira u opštinu koja praktično ne funkcioniše. Trenutno sam jedino ja taj koji je legitimno izabran, a da nije bilo neposrednih izbora za predsednika opštine na kojima sam izabran na funkciju, opštinu praktično ne bi imao ko da predstavlja i potpisuje odluke o plasmanu sredstava iz budžeta. Najgora stvar u celoj priči je činjenica da je plasman sredstava vezan za privremeno finansiranje koje ističe 31. marta. U nekoliko slučajeva bio sam čak primoran da probijem limit koji propisuje odluka o privremenom finansiranju jer jednostavno nisam mogao da dozvolim da, recimo, škole ostanu bez grejanja. Kada kažem da je opštinski budžet ostao uskraćen za 85 miliona dinara zbog odluke o privremenom finansiranju, čak je i laiku jasno koliko je pogubna ova situacija u kojoj se Leskovac nalazi, a što je još tragičnije odlazeća vlada ništa nije učinila da se uvedu privremene mere i prevaziđu problemi – objašnjava za Danas predsednik opštine Leskovac Vladan Marinković.
Kao uzrok trenutne situacije u Leskovcu prvi čovek opštine navodi pre svega lične interese, ali i činjenicu da se pojedini lokalni političari rukovode nalozima svojih stranačkih centrala, a sve nauštrb opšteg interesa u koji se zaklinju pred svake lokalne izbore. Ovakav stav Marinković ilustruje protestom građana koji su ušli u lokalni parlament u vreme kada su radikali, socijalisti i SNS opstruirali rad parlamenta.
– Najtragičnije je to što većina lokalnih političara predstavlja pione stranačkih centrala, ne shvatajući da je, recimo, asfaltiranje jedne ulice, uzgred u Leskovcu već četvrt veka na tom polju ništa nije urađeno, u interesu građana koji u njoj žive bez obzira na političku opciju koju podržavaju. Opština je došla u situaciju da dobije podršku za realizaciju nekih projekata, bukvalno na moju reč, budući da lokalna samouprava ne funkcioniše. To je slučaj s projektom MIR 2 koji obuhvata izgradnju dečijih vrtića jer 400 mališana koji čekaju mesto u vrtiću ne mogu da budu taoci bilo čijeg političkog inata – kaže Marinković.
Kako objašnjava Dobrosav Nešić iz leskovačkog Odbora za ljudska prava, nesporna je činjenica da je lokalni DSS prvo prihvatio da se pridruži demokratskom bloku, ali je najverovatnije po nalogu centrale stranke odustao, međutim za trenutnu situaciju i nemogućnost formiranja lokalne vlasti podjednaku krivicu snosi i regionalna stranka Alijansa demokrata koja takođe ima četiri odbornika, a čiji su apetiti u raspodeli vlasti bili preveliki, zbog čega je izostao dogovor i s demokratskim blokom, ali i s radikalima i socijalistima.
– Odlučujuću ulogu u celom galimatijasu ima regionalna stranka Alijansa Demokrata koju vodi Momčilo Perišić, bivši sudija, bivši kapetan Vojne policije koji je mlade Leskovca hapsio i terao u rat na Kosovu, bivši član DS, bivši član PDS, bivši član stranke Slobodana Vuksanovića. Pošto su ga isterali iz većine stranaka formirao je svoju stranku odakle ne mogu da ga izbace. Na lokalnim izborima osvojio je četiri odbornička mandata. Međutim, sve to ne smeta predsedniku opštine da ga imenuje za savetnika za pravna pitanja. Inače, kao i u većini gradova u Srbiji osnovni problem predstavljaju sujeta, preveliki apetiti stranaka u raspodeli i opšta netrpeljivost. I, što bi se reklo, mala bara a mnogo krokodila – objašnjava trenutnu situaciju u Leskovcu Dobrosav Nešić.
Ono najgore što se može dogoditi ovom gradu, petom po veličini u Srbiji, koji su nekada nazivali i srpskim Mančesterom, jeste da nova vlada Srbije ne bude formirana do 1. aprila, jer u tom slučaju ni predsednik opštine niti bilo ko drugi neće moći da raspolažu sredstvima na osnovu privremenog finansiranja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari