Pred Odeljenjem za ratne zločine Višeg suda u Beogradu danas je nastavljeno suđenje Ranki Tomić u premetu „Bosanska Krupa“.
Tomić se tereti da je u julu 1992. u mestu Radić (Bosanska Krupa BiH), kao starešina „Fronta žena Petrovac“ pri Petrovačkoj brigadi VRS mučila, nečovečno postupala, nanosila velike patnje i povređivala telesni integritet, te učestvovala u ubistvu ratne zarobljenice, bolničarke V korpusa Armije BiH.
Odbrana optužene pozvala je dva svedoka – Dušanku Đukić i Rajka Koricu. Oboje su istakli da su videli Ranku Tomić na sahrani komandanta Miodraga Sovilja 7. jula 1992, u mestu Sanica. Optužena negira optužbe, a sledeće suđenje zakazano je za 6. mart.
Takođe, u utorak je nastavljeno suđenje Milanu Dragišiću u predmetu „Bosanski Petrovac – Gaj“. Optužnica protiv Dragišića podignuta je 10. oktobra 2014, a tereti se za ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Prema optužnici, Dragišić je 20. septembra 1992. kao pripadnik Vojske Republike Srpske, ubio tri bošnjačka civila i pokušao da ubije još dva u Bosanskom Petrovcu u BiH.
Iako je dobio poziv da prisustvuje kao svedok, Dragišićev brat, Nenad Dragišić se nije pojavio na suđenju. Uz pomoć video-linka sa Kantonalnim sudom u Bihaću, ponovo je svedočila sudska veštakinja Semira Mešić Pašalić, koja je ostala pri svom prethodnom iskazu. Nakon nekoliko pitanja branioca okrivljenog u vezi sa obdukcionim nalazima i potvrdama povreda za tri žrtve, sudija Vladimir Duruz pitao je svedokinju da li je upisana u registar sudskih veštaka, na šta je ona odgovorila da nije. Zbog toga će, najverovatnije, biti zakazano novo veštačenje, dok je novo ročište zakazano za 8. mart.
Inače, danas bi trebalo da bude nastavljeno suđenje u predmetu „Srebrenica – Kravice“, u kojem se Nedeljko Milidragović i još sedmorica optuženih terete da su, kao pripadnici Centra za obuku „Jahorina“ Specijalne brigade policije MUP Republike Srpske, 14. jula 1995. unutar, ispred i u neposrednoj okolini hangara zemljoradničke zadruge u selu Kravice (Bratunac, BiH) ubili najmanje 1.313 bošnjačkih civila.
FHP: Slučaj Ovčara – 14 godina čekanja pravde
Novom pravosnažnom presudom za zločin na vukovarskoj Ovčari, posle 14 godina okončan je prvi predmet za ratne zločine pokrenut pred specijalizovanim većima u Srbiji. Fond za humanitarno pravo (FHP) ističe da suđenje u ovom predmetu predstavlja jedan od najboljih pokazatelja nedoraslosti institucija Srbije da se uhvate u koštac sa obavezom da zločinima iz prošlosti pristupe odgovorno i posvećeno. „Slučaj Ovčara obeležilo je 14-godišnje trajanje postupka, koji je obuhvatio samo direktne izvršioce uprkos jasnim pokazateljima umešanosti komandnog kadra JNA, kao i nesavesnost i površnost u radu suda. Konačni epilog suđenja za zločin na Ovčari u ovom i u drugim predmetima pred domaćim pravosuđem je poražavajući: od ukupno 24 optužena, pravnosnažno je osuđeno samo njih 11; dva optužena su preminula, dvojica su dobila status svedoka saradnika, a njih devet je pravnosnažno oslobođeno od optužbi. Tako je pravda tek delimično zadovoljena, a nakon 14 godina dugog i iscrpljujućeg procesa nisu ispunjena očekivanja porodica žrtava da znaju punu istinu o stradanju svojih najbližih rođaka i da odgovorni za ta nedela budu adekvatno kažnjeni“, ističu u FHP-u.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.