Ministri pravde i unutrašnjih poslova članica EU nisu se sinoć dogovorili o obaveznim kvotama za prihvat izbeglica, koje je predložio predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker. Umesto obaveznih kvota, oni su, na sastanku koji je trajao satima izrazili načelnu saglasnost da njihove zemlje private većinu od ukupno 160 000 izbeglica iz Afrike i sa Bliskog Istoka u zavisnosti od svojih kapaciteta.
– Ministri su se saglasili da se “nastavi rad na pripremi formalne odluke o primeni obaveza, uz dužno poštovanje prema fleksibilnosti koja je članicama potrebna, naročito radi rešavanja nepredviđenih situacija”. Očekuje se da se ministri o ovome ponovo izjasne na narednom sastanku početkomoktobra. Da do dogovora nije došlo, novinarima su, napuštajući sastanak, potvrdili nemački i francuski ministri unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer i Bernar Kaznev. Nemačka i Francuska su podržale Junkerov plan i bile spremne da prime najviše izbeglica, ali su se obaveznim kvotama oštro suprostavile Mađarska, Slovačka, Češka, Poljska kao i baltičke zemlje.
Kako javljaju svetske agencije, postignut je dogovor o jačanju kontrola spoljnih evropskih granica, između ostalog i agresivnijim merama prema krijumčarima ljudi, uključujući i ovlašćenja evropskim patrolnim brodovima u Mediteranu da pucaju na krijumčare i potapaju brodove za prevoz izbeglica. Dogovorena je jedinstvena lista “bezbednih zemalja”, na kojoj će biti i Srbija, čiji će građani prolaziti kroz proceduru za dobijanje azila po hitnom postupku, tako da će lakše moći da budu deportovani ako im zahtev bude odbijen. Načelno je dogovorena i materijalna pomoć tranzitnim zemljama, uključujući i Srbiju, ali bez konkretizacije o obimu i vrsti pomoći.
Odbijanje Junkerovog predloga pokazuje duboke podele unutrar EU, čije su pojedine članice nastavile da uvode „privremene“ mere kontrole granica kojim se faktički ruši Šengen. Nakon Mađarske i Nemačke, kontrolu granica i slanje vojske najavilie su ili već počele da sprovode Austrija, Slovačka, Finska, Češka…
Najdalje je otišla Mađarska koja je juče popodne bodljikavom žicom i kontejnerima zatvrorila pružni prolaz na granici sa Srbijom koji su izbeglice koristile. Na srpsko-mađarsku granicu je stiglo hiljade vojnika i policajaca, oklopna vozila.. Mađarska je čak zatvorila vazdušni prostor na granici dve zemlje.
Pre slanja na granicu, policijacima se u centru Budimpešte obratio premijer Viktor Orban, koji im je poručio da moraju „braniti Mađarsku i Evropu“ i „štititi naš način života“.On je rekao da je Mađarska zemlja sa hiljadugodišnjom hrišćanskom kulturom, javlja Asošijejtid pres. „Mi Mađari ne želimo da svetsko kretanje naroda promeni Mađarsku“, izjavio je Orban. Od ponoći su u Mađarskoj stupili na snagu novi propisi koji omogućavaju hapšenje izbeglica, kao i višegodišnje zatvorske kazne zbog nelegalnog prelaska granice ili oštećivanje žičane ograde.
Potpredsednik nemačke vlade Zigmar Gabrijel je juče ocenio da odluka Berlina o ponovnom uvođenju graničnih kontrola prema Austriji ne predstavlja zatvaranje granica, niti ukidanje osnovnog prava na azil. Radi se o jasnom signalu evropskim partnerima da Nemačka, iako je spremna da pruži nesrazmerno veliku pomoć, ne može primiti sve izbeglice, naveo je Gabrijel u pismu svojoj Socijaldemokratskoj partiji.
Nadamo se da ćemo graničnu kontrolu imati samo na kratko i da će naši partneri jasno dati do znanja da su spremni da podele evropsku odgovornost, poručio je Gabrijel. Prema njegovim rečima, Berlin očekuje da će u Nemačku ove godne ući milion izbeglica, javlja AP. Nemački zvaničnici ranije su saopštili da očekuju 800.000 izbeglica do kraja godine.
„Izbeglice će nastaviti da dolaze u Nemačku. Nadamo se da se to može odvijati sa više reda i u sveevropskom pristupu u kojem svaka država solidarno obavlja svoju dužnost“, objasnio je portparol nemačke vlade Štefan Zajbert.
Stradalo 34 lljudi, od toga 15 dece
Atina – Najmanje 34 ljudi, među njima 15 dece, juče se utopilo pošto je drveni brod kojim su se kretali potonuo u blizini grčkog ostrva Farmakonisi. Brod je potonuo usled uzburkanog mora i jakog vetra. Obalska straža uspela je da oz mora izvuče 69 preživelih, dok je 30 osoba uspelo da dopliva do obale. Od petka ujutro do juče ujutro obalska straža je, kako je saopšteno, spasila 1.429 osoba u blizini ostrva Lezbos, Hios, Samos, Agatonisi, Kos, Simi i Rodos.
Srbija neće primiti izbeglice koje Orban „vraća“
ađarski premijer je tamošnjim medijima sinoć najavio da će svi novopodneti zahtevi za azil biti odbijeni a izbeglice vraćene Srbiji, pošto su u Mađarsku ušli preko naše zemlje. On je takođe naveo da su veće šanse da njegova vlada proglasi krizno stanje nego da to ne učini., prenosi Rojters.
-Srbija neće primiti izbeglice koje Mađarska bude vraćala, makar morala da postavi vojsku na granicu, odgovorio je državni sekretar u Ministarstva rada Nenad Ivanišević. „Ukoliko žele da ih vrate, moraće da ih vrate u Grčku. To je prva zemlja ulaska u EU“, rekao je Ivanišević na seminaru o ljudskim pravima migranata, izbeglica i tražilaca azila u Subotici, a prenose agencije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.