Nacrt jednog od najvažnijih razvojnih planskih dokumenta u opštini Prijepolje u narednom četvorogodišnjem periodu koji je pripreman nekoliko meseci u Kancelariji za lokalni ekonomski razvoj opštinske administracije uskoro treba da „prođe“ još dve stepenice u hijerarhiji vlasti, prvo u izvršnoj, a potom i u zakonodavnoj, da bi onda odredio smer kojim će se kretati ova nerazvijena opština kroz koju veoma zavijajuće „duvaju“ vetrovi nemaštine, nezaposlenosti i opustelih fabričkih hala.
Dosadašnja javna rasprava pokazala je veliki stepen neverice, posebno među privrednicima, da i naredna, kao i prethodna Strategija razvoja opštine ne bude, samo „overeni“ spisak lepih želja sadašnje lokalne koalicione vlasti. Posebno zbog činjenice da je prošli strateški dokument razvoja, koji je opština, kao prva lokalna samouprava u Srbiji usvojila za period od 2005. do 2009. godine, i pored realizacije značajnih planiranih zadataka „doneo“ i pad nezaposlenih za čitavih 32 odsto, što je Prijepolje „odvuklo“ gotovo na samo dno najsiromašnijih sredina ne samo na području Zlatiborskog okruga već i zemlje u celini.
Dragoljub Zindović, predsednik opštine, međutim, smatra da u grupi prioritetnijih ciljeva sada treba da bude „prekid negativnog trenda po kojem je opština Prijepolje jedno od najnerazvijenijih i najnepovoljnijih mesto za život u Srbiji“, a da se izradom strategije razvoja pokazuje spremnost vlasti o stvaranju neophodnih preduslova za realizaciju važnih projekata uz korišćenje sopstvenih ljudskih i finansijskih resursa i pomoći Republike Srbije, fondova i institucija Evropske unije i drugih međunarodnih subjekata. On se ovih dana u povodu skorašnjeg usvajanja nove strategije razvoja obratio građanima rečima da je opština Prijepolje zdrava, za život privlačna i dobro organizovana zajednica sa stvorenim uslovima za ravnomerniji socioekonomski napredak uz poštovanje ekoloških standarda, principima multietičnosti i prava građana.
Za sada se na tekst Nacrta Strategije razvoja Prijepolja iznose brojni predlozi, primedbe i sugestije, naročito u oblasti industrije, komunalne infrastrukture i poljoprivrede. Vodeći ekonomisti iz kancelarije za lokalni razvoj sve to brižljivo beleže i obećavaju njihovu „ugradnju“ u završnu verziju ovog planskog dokumenta. U raspravu su uključeni i opštinski odbornici i lokalni partijski funkcioneri. Neki od njih, kao Zulkefil Bato Sadović iz opozicione Demokratske partije Sandžaka, traže da se preciznije definišu energetski potencijali opštine kao i pitanja izgradnje kraka gasovoda od Zlatibora do Prijepolja i određenije, a ne samo uzgred, autoputa prema Jadranu.
Radojko Petrić iz SPS, nekadašnji čelnik opštine, dugogodišnji direktor Tekstilnog kombinata „Ljubiša Miodragović“ i bivši narodni poslanik, a sada odbornik vladajuće SDP, SNS, DS i SPS koalicije zalaže se da se u ovom dokumentu „naglase“ smeštajne i turističke mogućnosti obližnje Jabuke i da se država i lokalna samouprava angažuju na iznalaženju pomoći posrnuloj tekstilnoj industriji, kao što je to urađeno u Vranju. Predstavnici Brodareva zahtevaju da strategija razvoja opštine obuhvati i konkretne faze brzog razrešavanja vodosnabdevanja ovog mesta. Ovaj problem je u odnosu na celo područje lokalne zajednice upravo najizraženiji u Brodarevu, a mnoge garniture vlasti, kada su tamo „kupile“ biračke glasove, obećavale su kvalitetno vodosnabdevanje, da bi sve do današnjih dana vodovodne cevi i slavine česama bile veoma često suve, čak u školama i zdravstvenim ustanovama, ili sa slabim pritiscima vode za piće „sumnjivog“ kvaliteta.
Do kraja ovog meseca Predlog Strategije razvoja opštine Prijepolje do 2014. godine razmotriće članovi Saveta za razvoj, potom dolazi pred Opštinsko veće i na kraju, na konačno usvajanje među lokalne parlamentarce.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.