Oružari sumnjaju da Vlada namerno uništava fabriku oružja 1Foto: FoNet/ MOD

Proizvodno-poslovna situacija u Zastavi oružju gotovo je jednaka, ako ne i gora od one u valjevskom Krušiku, odakle je, krajem prošle godine, u kragujevačku fabriku stigao njen aktuelni generalni direktor Mladen Petković.

U prilog tome ide da se zaposlenima u Zastavi oružju, prvi put od 2015. u poslednja četiri meseca ne uplaćuju doprinosi za penzijsko-invalidsko osiguranje, da su dugovi dobavljačima sve veći, a da se jedino, zbog čuvanja socijalnog mira, kako veruju radnici, redovno isplaćuju plate.

Oružari smatraju da će plate da budu redovne do okončanja predstojećih izbora, te da potom najstarija i najznačajnija fabrika pešadijskog, lovačko-sportskog i oružja za ličnu odbranu (pištolji i revolveri) u Srbiji, ulazi u jedan od najtežih mirnodopskih perioda u svojoj 166 godina dugoj istoriji..

Saznanja našeg lista, juče je na prednovogodišnjem prijemu za članstvo, saradnike i medije, (in)direktno potvrdio i predsednik Sindikata u Zastavi oružju – Dragan Ilić, koji je konstatovao da je „situacija u fabrici izuzetno teška“. Potvrdio je, pritom, da su dugovi fabrike dostigli 17 milijardi dinara, a da su gubici narasli na „enormnih 30 miliona evra“.

Dugovi i gubici odavno su premašili vrednost kapitala fabrike. Poslovni rezultati za ovu godinu još nisu poznati, ali ima indicija, kaže Ilić, da nisu nimalo reprezentativni. Naprotiv.

– Ovu godinu obeležile su i stalne nesuglasice između Nadzornog odbora i poslovodstva fabrike, s jedne i Sindikata, s druge strane. Da bi rešili probleme, NO i poslovodstvo su, u aprilu, dali otkaz predsedniku Sindikata, koji je poništen tek nakon velikog pritiska domaćih i međunarodnih sindikalnih asocijacija. Imamo u fabrici i veliko mešetarenje predsednika Nadzornog odbora, pukovnika Ivice Marjanovića, zatim stalne smene izvršnih direktora, koji se na sednicama NO smenjuju pod rednom tačkom „razno“, rekao je Ilić.

Istakao je da je Sindikat u više navrata od nadležnih u Ministarstvu odbrane i Vladi Srbije tražio smenu pukovnika Marjanovića sa mesta predsednika NO, „zbog urušavanja fabričkog sistema“, a da ga je Vlada, zauzvrat, nedavno ponovo imenovala na tu funkciju. Ukoliko Vlada nastavi da se ponaša na dosadašnji način, to onda, smatra Ilić, govori o njenim lošim namerama prema kragujevačkoj fabrici.

Oružari već duže sumnjaju da Vlada Srbije dovođenjem Mladena Petkovića na čelo Zastave oružja, te nerešavanjem dugogodišnjeg poreskog duga, koji je narastao na 17 milijardi dinara, i koji, zbog kamata, i dalje raste, svesno devastira kragujevačku fabriku kako bi njene delove lakše prodala njoj bliskim investitorima.

Takva mogućnost stvorena je u leto 2018, donošenjem Zakona o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme kojim je, pored ostalog, predviđena i dokapitalizacija, odnosno delimična privatizacija vodećih domaćih vojnih fabrika, i to tako što domaći i inostrani investitori mogu da kupe do 15 odsto njihovog kapitala, s time što u zbiru ne mogu da imaju više od 49 posto vlasništva nad bilo kojim od njih.

Spekulacije

U kragujevačkoj fabrici sve glasnije se spekuliše da su italijanska Bereta i domaća firma GIM, koja se dovodi u vezu sa ocem ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića – Brankom, ozbiljno zainteresovane za preuzimanje dela Zastave oružja. Delegacija Berete lane je bila u Zastavi, dok su predstavnici GIM-a ove godine dva puta bili u gostima italijanskoj kompaniji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari