Savet roditelja OŠ "Kralj Aleksandar I" traži da nadležni utvrde da li se u vazduhu nalazi azbestna prašina 1Foto: FoNet/Marko Dragoslavić

Savet roditelja novobeogradske OŠ „Kralj Aleksandar I“, koja se nalazi u blizini hotela „Jugoslavija“, zatražio je od nadležnih da utvrde da li se u vazduhu nalazi azbestna prašina i ako se utvrdi da postoji, da preduzmu mere u skladu sa zakonom kako bi se šut nastao zbog rušenja hotela odlagao na bezbedan način.

Rušenje hotela je počelo 15. novembra i odmah se pojavila informacija da šut može sadržati azbestni materijal, koji je opasan po zdravlje građana, što je vlasnik tog objekta, preduzeće „Milenijum Tim“ demantovalo.

„Kako je hotel Jugoslavija građen u vreme kada se azbest koristio kao protiv-požarno sredstvo i kako proces rušenja dovodi da se sa gradiliša širi oblak prašine koja u sebi može da sadrži azbesnu prašinu štetnu po zdravlje ljudi, među roditeljima se javila opravdana sumnja po pitanju bezbednosti dece i zaposlenih u školi“, kažu za Danas članovi Saveta roditelja pomenute novobeogradske osmoletke.

Njihovu bojazan pojačava činjenica da se škola nalazi na ruti kojom prolazi veliki broj kamiona koji nemaju natkriven tovarni prostor, a, kako svedoče roditelji, natovareni su šutom, otpadom i drugim materijalima sa gradilišta.

Članici Saveta rodetelja su se obratili školi i drugim nadležnim institucijama kako bi se u što hitnijem roku izvršilo ispitivanje i odagnale sve sumnje. Takođe, podneli su zahtev da se trajno izmesti ruta kojom se kreću kamioni.

Dopise su uputili na adrese Ministarstva prosvete, gradskog Sekretarijata za obrazovanje, Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, Gradskog zavodu za javno zdravlje Beograda i opštine Novi Beograd.

Roditelji kažu da se ne bave pitanjem da li hotel treba da se ruši ili ne, već su zabrinuti za bezbednost svoje dece, budući da je škola udaljena vazdušnom linijom od hotela Jugoslavija 300 do 400 metara.

U slučaju neblagovremene i neadekvatne reakcije na iznete zahteve, roditelji kažu da su spremi da o sopstvenom trošku angažuju nezavisnu akreditovanu laboratoriju koja će izvršiti merenja vazduha u samoj školskoj zgradi, kao i u dvorištu škole.

Da se u ruševinama hotela Jugoslavija nalazi azbest prvi je upozorio Dejan Bojović iz Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu, rekavši da će iz 30 hiljada tona šuta, koji će nastati rušenjem, u vazduh biti oslobođena najmanje tona azbesta.

S druge strane, „Milenijum tim“ je ranije saopštio da su pripremni radovi za izgradnju stambeno-poslovnog kompleksa, uključujući i rušenje nekadašnjeg hotela Jugoslavija, u skladu sa svim propisima i građevinskim standardima predviđenim za tu vrstu posla.

Dodali su da je „gradilište obezbeđeno i propisno obeleženo, a izvođenje radova ni na koji način ne ugrožava bezbednost i zdravlje stanovnika Novog Beograda i Zemuna, niti prolaznika“.

„Netačne i zlonamerne tvrdnje o postojanju opasnih materija u građevinskom materijalu objekta čije je uklanjanje u toku, ne samo da ne odgovaraju istini, nego imaju cilj izazivanje panike i nereda što podleže i krivičnoj odgovornosti“, saopštila je ta kompanija.

Pulmološkinja Slavica Plavšić ranije je za Danas rekla da je azbest jako štetan i kancerogen materijal, koji se u 20. veku koristio u građevinskoj industriji, pogotovo u periodu od 60-ih do 80-ih.

„Naučno su dokazani njegovi ne samo štetni, već i kancerogeni efekti: karcinom pluća, karcinom usne duplje, karcinom jajnika, onda kao profesionalna bolest, azbestoza i redak karcinom plućne maramice koji se zove mezoteliom. Kada je azbest u čvrstom stanju, odnosno u obliku ploča, on nije toliko opasan. Opasno je kad se radi onako kako se radi sada, znači haotično i bez ikakve organizacije. Taj azbest se seče i pretvara se u prah, a taj prah azbesta, koji je u obliku iglica, ulazi u disajne puteve i pluća, tu se taloži i ne postoji način da se odatle odstrani, već ostaje tu“, rekla je Plavšić.

Ona je dodala da, što je izloženost azbestu duža i intenzivnija, to su šanse da čovek oboli od karcinoma veće.

„Aktuelni simptomi se javljaju odmah, a to su kašalj, iritacija jednjaka i grebanje u grlu. Obično prođe preko 15 godina pre nego što se pojavi karcinom, pa ljudi nemaju pojma od čega je i kako“, kaže Plavšić.

Nadležni do danas nisu objavili da li se u šutu nastalom rušenjem hotela „Jugoslavija“ nalazi azbest.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari