Osnaživanje Roma i ravnopravno uključivanje u društvene tokove je moguće 1Foto: Palgo centar

Projekat „Novi model emancipacije za održivu romsku populaciju” koji su sprovodili zajedno PALGO centar i NBI Centar za društvene nauke i umetnost (NBI), uz podršku Vlade Republike Srbije i Delegacije EU u Srbiji, uspešno je okončan i pored izazovnih okolnosti uzrokovanih pandemijom, saopšteno je iz PALGO centra.

Na završnom virtuelnom (online) skupu, izneta su glavna zapažanja, rezultati kao i ključne preporuke koji su se izdvojili tokom dvogodišnjeg sprovođenja projekta na teritoriji GO Zvezdara (od 24.12.2018. do 23.12.2020.godine).

Prema rečima Dušana Damjanovića, izvršnog direktora PALGO centra, glavni cilj projekta, u koji je uključeno 20 saradnika – eksperata kao i više od 100 korisnika – učesnika, bio je stvaranje i uvođenje novog modela emancipacije romskog stanovništva radi poboljšanja njihovog statusa u oblastima poput obrazovanja, ekonomskog osnaživanja, stanovanja, zaštite životne sredine, kulture, rodne ravnopravnosti, zdravstvene, socijalne zaštite.

Haris Dajč, generalni sekretar NBI ocenio je da su rezultati projekta dobri i pozitivni, da se došlo do održivih novih ali i raznovrsnih modela emancipacije i osnaživanja Roma pre svega zbog uključivanja eksperata iz različitih oblasti na samom projektu.

Dajč je najavio da će zabeleženi konkretni primeri dobre prakse sa opštine Zvezdara biti predstavljeni u publikaciji kako bi se primenjivali na drugim opštinama gde žive pripadnici romske populacije.

Zlatko Petrin, šef kancelarije za implementaciju strateškog plana razvoja GO Zvezdara je izjavio da je važno kako se sprovode mere na terenu, kako se to oslikava kroz radionice i kakav uticaj ima na stanovnike četiri romska naselja na Zvezdari: Mali i Veliki Mokri Lug, Orlovsko naselje i Bosutska ulica i to pre svega zbog koncipiranja novog akcionog plana koji će se sprovoditi u periodu 2021 – 2024. godine.

Petrin je dodao da se okolnosti menjaju, da migracije, posebno u Zapadnoj Evropi ostavljaju dubok trag na međusobne, porodične i partnerske odnose i da će nove mere morati da budu agilne i prilagođene novonastalim situacijama i promenama na terenu.

Podsećanja radi, tokom dvogodišnjeg projekta Novi model emancipacije održive romske zajednice“ (New Emancipation Model for Sustainable Roma Community, 48-00-00198/2017-28-16) organizovane su anonimne fokus grupe kao i radionice koje su iznedrile opšti zaključak da pre svega edukovanje pripadnika romske zajednice u oblasti ekonomskog osnaživanja, prava na dostojanstveno stanovanje, o ljudskim pravima i uopšteno pravima manjina, o socijalno – zdravstvenoj zaštiti i zaštiti životne sredine kao i zagarantovano pravo na školovanje može i treba da doprinese boljem položaju, inkluziji i emancipaciji Roma u lokalnoj zajednici ali i u državi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari